Huawei zmaga się ostatnio z wieloma problemami wynikającymi z obaw dotyczących zapewnienia cyberbezpieczeństwa sieci 5G. Pomimo tego Chińczycy zademonstrowali wspólnie z brytyjskim operatorem Three UK usługę domowego Internetu 5G. Maksymalna prędkość pobierania danych wynosi 2 Gbit/s, natomiast średnia to aż 1 Gbit/s.

Wygląda, że sieci 5G będą mogły konkurować z łączami światłowodymi. Brytyjczycy szykują się do uruchomienia pierwszych komercyjnych usług z wykorzystaniem nowej technologi. Tamtejsi operatorzy dość dużo współpracują z chińskim Huawei. Co prawda zanim dojdzie do uruchomienia ogólnokrajowych sieci 5G, Huawei będzie musiał rozwiązać kilka problemów związanych z cyberbezpieczeństwem. Jednak wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa stacji bazowych Chińczyków nie przeszkodziły operatorowi Three UK z prezentacji Internetu domowego 5G z nowymi szybkimi routerami. Usługa ma korzystać z tzw. pasma C, czyli od 3400 MHz do 3800 MHz.

Średnia prędkość pobierania „Internetu domowego 5G” to 1 Gbit/s

Tak samo szybki Internet może być dostępny również w Polsce. Three UK i Huawei szykują się do uruchomienia domowej łączności szerokopasmowej 5G. Nowa usługa ma korzystać z bloku radiowego z pasma C o szerokości 100 MHz. Taka konfiguracja pozwala na pobieranie danych z prędkością do 2 Gbit/s. Jednak średnie prędkości dostępne dla pojedynczego użytkownika będą oscylować w okolicach 1 Gbit/s. Całkiem możliwe, że polscy operatorzy zaprezentują podobną usługę. UKE zastanawia się nad podziałem pasma 3,4 – 3,8 GHz pomiędzy czterech operatorów. Wtedy każdy z nich dysponowałby blokiem o szerokości 100 MHz.

Huawei router 5G
Pierwszy router 5G Huawei

Operator Three UK planuje uruchomienie komercyjnych usług 5G jeszcze w 2019 roku. Szerokopasmowy Internet bezprzewodowy będzie początkowo dostępny w gęsto zaludnionych obszarach miejskich oraz na stacjach kolejowych.

– Próby 5G, które dziś przeprowadziliśmy, pokazują szansę, jaką technologia ta daje rodzimemu rynkowi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Huawei będzie kontynuował współpracę z firmą Three UK, aby zapewnić klientom więcej wiodących na rynku aplikacji komercyjnych 5G – powiedział Yang Chaobin, prezes Huawei 5G Product Line.

Źródło: informacja prasowa

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.