Operatorzy nie raz podkreślali, że szybki rozwój 5G będzie możliwy tylko dzięki wsparciu ze środków publicznych. Dlatego hiszpańska rządowa agencja rozwoju zdecydowała się na przeznaczenie 20 milionów euro na 2 pilotażowe projekty związane z 5G. Inwestycja ta jest współfinansowana przez europejski program rozwoju regionalnego.

Prace badawczo-rozwojowe dotyczące sieci komórkowych nowej generacji nie należą do najtańszych. Sieci 5G będą korzystać z nowych zakresów częstotliwości, które nie były do tej pory stosowane w mobilnych systemach radiokomunikacyjnych. Z kolei operatorzy niechętnie podchodzą do inwestycji, które mają długim czasem zwrotu. A właśnie pilotażowanie 5G należy do tego typu inwestycji. Nowe stacje bazowe wyposażone są w anteny nowej generacji, które są dużo droższe od obecnie używanego sprzętu. Do tego trzeba doliczyć koszty związane ze szkoleniem personelu, który musi opanować cały czas rozwijającą się (i zmieniającą) technologię. Nie można również zapominać o środkach, które trzeba przeznaczyć na opracowanie urządzeń i systemów łączących się z sieciami 5G. Jest to bardzo ważna kwestia, bo inwestowanie w 5G bez równoległego opracowania nowych usług nie ma sensu.

20 mln euro na pilotaż dwój projektów 5G nie jest dużą kwotą

Mogłoby się wydawać, że Hiszpania jest bardzo rozrzutna w udzielaniu wsparcia dla rozwoju 5G. Jednak 20 milionów euro jest jedynie kroplą w morzu potrzeb. Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że budowa sieci 5G w Polsce będzie kosztować od 10 do 20 miliardów zł. Przy czym kwota ta uwzględnia wszystkich 4 głównych operatorów. W rezultacie mamy od 2,5 do 5 mld zł na operatora. Z kolei amerykański oddział T-Mobile już podpisał kontrakty z Nokią i Ericssonem na dostawę sprzętu i oprogramowania potrzebnego do budowy sieci 5G, które opiewają na łączną kwotę powyżej 25 miliardów zł. Dlatego hiszpańska dotacja o wysokości 85 milionów zł wystarczy na sfinansowanie jedynie dwóch projektów. W praktyce będzie to oznaczać możliwość uruchomienia sieci 5G na terenie 2 kampusów.

Przypuszczam, że pilotażowe sieci 5G ruszą w Hiszpanii dopiero w przyszłym roku. Wnioski na ich dofinansowanie można składać do 14 grudnia. Wybrane projekty otrzymają również dostęp do pasm 3,4 – 3,8 GHz i 26 GHz. Faworyzowane będą te wnioski, których autorzy zdecydują się na eksperymentowanie z nowych technologi oraz zaprezentują różne zastosowania sieci 5G.

Źródło: Telecompaper

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.