Amerykański operator Verizon ogłosił niedawno start nowej usługi: Internet mobilny 5G! Czyżby właśnie zakończył się wyścig po nową technologię i już możemy zacząć odliczać dni do jej powszechnego wprowadzenia w Polsce, tak jak Amerykanie?

Nic bardziej mylnego. Amerykanie dalej testują nową technologię. Jednak jest już ona na tyle stabilna, że amerykański operator zdecydował się na rozpoczęcie świadczenia usługi oferującej Internet o prędkości 300 Mbit/s.

Sieci 5G powoli stają się rzeczywistością.

Stacje bazowe obsługujące nową technologię są testowane przez operatorów z całego świata. Również w Polsce. Jednak obecny etap rozwoju 5G pozostawia jeszcze dużo do życzenia. Główne założenia dotyczące sieci 5G zakładają 10x większe prędkości, 10x większą pojemność oraz 10x mniejsze opóźnienia. Natomiast usługa oferowana przez amerykańskiego operatora dotyczy rozwiązania zapewniającego prędkości na poziomie 300 Mbit/s. Mogłoby wydawać się, że jest to krok wstecz. Nasi rodzimi operatorzy już jakiś czas temu przekroczyli barierę 300 Mbit/s za pomocą sieci LTE-Advanced. Jednak prędkości oferowane przez 5G nijak się mają do tego, na co pozwala LTE.

300 Mbit/s w 5G to nie to samo, co 300 Mbit/s w LTE

Operatorzy będą musieli zmienić marketingowe podejście do prędkości oferowanych przez 5G. Do tej pory było tak, że w reklamach słuchaliśmy o maksymalnych prędkościach przesyłu danych, które można osiągnąć w bardzo szczególnych przypadkach. 300 Mbit/s oferowane przez LTE jest możliwe do uzyskania, jeśli jesteśmy 1 użytkownikiem korzystającym z sektora stacji bazowej i odbieramy sygnał z dużą mocą. Dlatego prędkości, które obserwujemy na co dzień, są dziesięciokrotnie mniejsze od tego, co widzimy w reklamach. Natomiast 5G sprzedawane przez amerykańskiego operatora ma zapewniać prędkości rzędu 300 Mbit/s dla wszystkich aktywnych użytkowników. Różnica ta wynika z zastosowania w 5G techniki Massive MIMO oraz pasma milimetrowego 28 GHz, co drastycznie zwiększa pojemność stacji bazowej.

Dlatego Internet mobilny 5G może okazać się dobrą alternatywą dla łącz stacjonarnych.

Już teraz LTE wygrywa z łączami DSL słabej jakości, które ferują prędkości do ok. 30 Mbit/s – 40 Mbit/s. Z kolei 5G znajdzie zastosowanie tam, gdzie operatorzy nie będą mogli doprowadzić światłowodu.

Źródło: Verizon

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.