Sieć 5G w naszym kraju coraz bardziej się rozrasta. Oczywiście, to Polska i podejście obywateli jest iście skrajne. Mamy użytkowników, którzy z postępu technologicznego są bardzo zadowoleni i radują się z szybszej technologii. Mamy też grupę ludzi, którzy boją się nowej technologii i nakręcani przez internetową panikę i teorie spiskowe protestują przeciwko zmianom. Jak się okazuje, protesty na nic się nie zdają, ponieważ prace modernizacyjne trwają w najlepsze i w Polsce postaną kolejne stacje bazowe.

Kolejny operatorzy wzięli się za barki z rozbudowaniem swojej infrastruktury internetu mobilnego 5. generacji. Stacji bazowych w naszym kraju jest już trochę, ale im więcej ich będzie, tym większy obszar zostanie pokryty zasięgiem. Rozwój tej technologii umożliwić powstanie rozwiązań wykorzystywanych w wielu branżach, szczególnie przemysłowych czy farmaceutycznych. Co więcej, ta technologia ma zapewnić połączenia w tzw. IoT, czyli Internecie Rzeczy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to będzie sieć obejmująca łączenie się miliardów urządzeń bez ingerencji człowieka, na skalę dotychczas nieznaną. Jest naprawdę sporo pozytywnych aspektów rozwoju tej technologii.

Kolejne stacje 5G powstają we wschodniej cześci naszego kraju.

Sieć komórkowa Orange Polska poinformowała oficjalnie o uruchomieniu w lipcu pierwszych 33 stacji bazowych sieci w Lublinie. To naprawdę świetna informacja, zwłaszcza że internet w tamtym terenach mógłby być szybszy i mniej zawodny. Do tej pory swoje nadajniki w tej technologii w Lublinie oferował tylko i wyłącznie Plus. Od 5 lipca będzie je udostępniać także Orange Polska. Warto wiedzieć, że 33 stacje bazowe są rozlokowane na terenie całego Lublina i umożliwiają korzystanie z szybkiego internetu mobilnego.

Z 5G mogą korzystać klienci Orange, którzy znajdą się w zasięgu tej sieci.

Muszą oni jednak posiadać odpowiednie urządzenie, które współpracuje z tą technologią oraz specjalny plan taryfowy: Orange Love Extra i Premium, Plan Mobilny 75, Plan za 80 zł w Orange Flex oraz usługi Bez Limitu w Orange na kartę. Z tej technologii mogą korzystać też przedsiębiorcy posiadający Plan Firmowy L lub Plan Firmowy XL. Obecnie technologia 5. generacji od Orange działa na częstotliwościach 2100 MHz, wykorzystując dynamiczne współdzielenie pasma z 4G.

5G, orange, lublin,
Źródło: https://spottedlublin.pl/

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.