Osoby, które pamiętają powolny rozwój LTE, dość sceptycznie podchodzą do “futurystycznych” wizji wszechobecnych sieci 5G. Jednak niektórzy operatorzy mają dość konkretne plany związane ze wdrażaniem 5G. Amerykański telekom AT&T zapowiedział właśnie, że jeszcze w tym roku uruchomi dla swoich klientów nadajniki 5G w 15 miastach.

Ramy czasowe dotyczące wdrażania technologii 5G na terenie Unii Europejskiej są nam już znane od dłuższego czasu. Wszystkie kraje członkowskie zobowiązały się, że sieć komórkowa nowej generacji będzie dostępna przynajmniej w jednym dużym mieście do końca 2020 roku. Natomiast do końca 2025 roku zasięgiem sieci 5G mają być objęte wszystkie duże miasta oraz główne szlaki komunikacyjne. Wytyczne te dotyczą również Polski. Jak na razie żaden z naszych operatorów nie pochwalił się konkretnymi planami odnoszącymi się do budowy sieci 5G. Jednak w innych krajach, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych, wygląda to zupełnie inaczej. Za oceanem trwa właśnie wyścig pomiędzy telekomami o miano operatora, który jako pierwszy zapewnił amerykanom technologie 5G.

AT&T chce uruchomić pierwszą sieć 5G, która będzie dostępna dla wszystkich Amerykanów

W Stanach Zjednoczonych mamy 4 głównych operatorów. Są to: AT&T, Verizon, T-Mobile oraz Sprint. Przy czym dwaj ostatni gracze zamierzają połączyć swoje siły i pod szyldem magentowego operatora zbudować sieć 5G, która swoim zasięgiem obejmie cały kraj. Jednak zrobi za pomocą niskich częstotliwości (pasmo 600 MHz), które nie będą oferować dużych prędkości przesyłu danych. Natomiast AT&T oraz Verizon już od dłuższego czasu eksperymentują z 5G mmWave, czyli nową technologią działającą w paśmie 28 GHz. To właśnie ta technologia będzie oferować prędkości pobierania danych rzędu 1 Gbit/s. Jak na razie testy przeprowadzone przez oba telekomy pokazują, że sieci 5G będą w stanie sprostać stawianym oczekiwaniom. Oczywiście każdy z operatorów uważa, że jego rozwiązanie będzie najlepsze.

AT&T kreuje się na operatora, który będzie w stanie zapewnić dostęp do nowej technologii dla większej liczby mieszkańców niż konkurenci. Na początek 5G będzie dostępne w 15 miastach, jednak operator nie podał jeszcze pełnej listy. Na razie wiadomo, że będą to miejscowości znajdujący się w różnych obszarach Stanów Zjednoczonych. Dlatego każdy mieszkaniec dużego miasta w USA może liczyć na to, że jeszcze w tym roku będzie mógł skorzystać z 5G. Dodatkowo operator zadeklarował, że również w tym roku zacznie sprzedawać urządzenia obsługujące sieci 5G. Jednak nie będą to smartfony. Najprawdopodobniej w salonach operatora będą dostępne routery 5G. Jednym z nich może być router Samsunga SFG-D0100, który jest już po testach certyfikacyjnych.

Źródło: AT&T

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.