Już niedługo czeka nas premiera jednego z najciekawszych smartfonów, jakie zobaczymy w tym roku. Wbrew pozorom nie jest to ani nowy Samsung Galaxy, ani iPhone. Lenovo szykuje dla nas modularnego Moto Z3 Play, który ma być wyposażony w przystawkę poprawiającą bezprzewodowe właściwości smartfona. Według nazwy 5G Moto Mod ma zapewnić łączność na poziomie sieci nowej technologi. Czy faktycznie będzie ona obsługiwać sieci nowej generacji?

Ekipa XDA-Developers otrzymuje ciekawe informacje nt. smartfona Moto Z3 Play, który zostanie zaprezentowany w czerwcu tego roku. Ma być to dość ciekawa konstrukcja z 6” ekranem AMOLED o rozdzielczości FHD+ posiadająca 4 GB pamięci RAM oraz 32/64 GB pamięci wewnętrznej. Dodatkowo z tyłu znajdzie się podwójny aparat posiadający 2 światłoczułe sensory z matrycami o rozdzielczości 12 Mpix. Za selfie będzie odpowiedzialny aparat 8 Mpix. Natomiast serce smartfona będzie stanowić chipset Qualcomm Snapdragon 636, który posiada modem LTE Snapdragon X12. Układ ten obsługuje agregację 3 pasm częstotliwości oraz modulację 256 QAM, czyli potrafi pobierać dane z prędkością do 600 Mbit/s. Współczesne flagowce oferują modemy LTE-Advanced działające dwa razy szybciej. Jednak Lenovo zamierza rozwiązać ten problem w dość ciekawy sposób.

Moduł 5G Moto Mod ma oferować super szybki Internet mobilny

Niestety możemy mieć niedługo do czynienia z sytuacją, w której producenci smartfonów zaczną nadużywać pojęcia 5G. Dlatego właśnie organizacja 3GPP oraz firmy opracowujące stacje bazowe zaczęli używać sformułowań takich jak LTE-Advanced Pro, 4,9G czy też Pre-5G. Wszystkie te pojęcia odnoszą się do rozszerzeń sieci LTE, które umożliwiają osiągnięcie prędkości przekraczających 1 Gbit/s. Oznacza to, że tego typu rozwiązania oferują usługi zbliżone do 5G, ale nie są to sieci piątej generacji. Dlatego właśnie można przypuszczać, że 5G Moto Mod będzie zawierać modem LTE kategorii 16 (1 Gbit/s) lub 18 (1,2 Gbit/s), który rozszerzy możliwości smartfona Moto Z3 Play.

5g moto mod

Mało prawdopodobne jest, żeby Lenovo opracowało przystawkę, która rozbudowywałaby możliwości smartfona o obsługę sieci nowej generacji. Jak do tej pory żaden z operatorów nie uruchomił w pełni komercyjnej sieci 5G. Na rynku nie pojawił się jak do tej pory żaden router obsługujący nową technologię. Co prawda Huawei i Samsung ogłosili już, że tego typu sprzęt jest już praktycznie gotowy, ale jeszcze go nie sprzedają. Dlatego 5G Moto Mod będzie co najwyżej oferować modem LTE wyższej kategorii niż ten, który został zamontowany w smartfonie. Jakby nie patrzeć, jest to dość ciekawe rozwiązanie.

Źródło: XDA-Developers

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.