Wszyscy zastanawiają się, jak użytkownicy smartfonów będą korzystać z sieci nowej generacji 5G. Okazuje się bowiem, że naprzeciw nowej technologi wychodzi zupełnie nowa klasa urządzeń. Producenci smartfonów szykują dla nas telefony ze zginanymi ekranami. Nad takim sprzętem pracuje już nie tylko Samsung, ale również Huawei. Najciekawsze jest to, że rewolucyjnego smartfona Chińczyków zobaczymy w 2019 roku.

Sieci LTE-Advanced oferują na tyle duże prędkości przesyłania danych, że bez większych problemów sprostają stawianym im wymaganiom. Współczesne sieci komórkowe pozwalają nam na przeglądanie serwisów internetowych, streaming muzyki oraz filmów. Dlatego mogłoby się wydawać, że mało kto potrzebuje astronomicznych prędkości oferowanych przez sieci 5G. Jednak najważniejsi producenci smartfonów już od kilku lat pracują nad technologią zginanych wyświetlaczy. Ma ona zrewolucjonizować rynek urządzeń mobilnych i pozwolić twórcą aplikacji na przygotowanie zupełnie nowych rozwiązań. Przykładowo rozłożony smartfon/tablet może mieć ekran o dwukrotnie większej średnicy, co pozwoli na oglądanie filmów wyższej rozdzielczości. Ewentualnie będziemy mogli wygodnie korzystać z dwóch aplikacji jednocześnie. To natomiast sprawi, że wzrośnie zapotrzebowanie na ilość przesłanych danych. Dlatego smartfony ze zginanymi wyświetlaczami zostaną od razu wyposażone w modemy 5G.

Początkowo smartfon Huawei ze zginanym ekranem miał zadebiutować w 2018 roku

Jednak jak to bywa, nowa technologia wymaga dopracowania. Dlatego zarówno Samsung, jak i Huawei przesunęli premierę swoich rewolucyjnych smartfonów na później. Być może Koreańczycy jeszcze zdążą w tym roku. Jednak Richard Yu, szef działu produktów konsumenckich Huawei, przyznał w ostatnim wywiadzie, że jego firma pokaże takiego smartfona w 2019 roku. Informacja ta zaskoczyła wiele osób, ponieważ jest to pierwsza oficjalna wypowiedź w tej sprawie. Wcześniej spekulowano, że Huawei szykuje się do premiery smartfona ze zginanym wyświetlaczem na koniec bieżącego roku. Jednak domysły te bazowały jedynie na wnioskach patentowych Huawei oraz informacjach pochodzących od analityków. Niestety już przy okazji wczesnych przecieków w sprawie flagowców Samsunga przekonaliśmy się, że tego typu źródła nie są zbyt precyzyjne.

Aktualnie nie wiemy, kiedy dokładnie Huawei zaprezentuje składanego smartfona z modemem 5G. Być może Chińczycy zaskoczą nas podczas corocznych targów MWC, które odbędą się pod koniec lutego w Barcelonie. Jednakże pierwszy kwartał przyszłego roku jest zbyt optymistycznym terminem. Bardziej prawdopodobne jest to, że smartfon Huawei ze składanym ekranem pojawi się pod koniec drugiego lub na początku trzeciego kwartału 2019 roku.

Źródło: Digital Trends

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.