Procesor to serce każdego komputera. Kiedy zaczynamy składać nową jednostkę, przeważnie zaczynamy właśnie od odpowiedniego CPU. W tym momencie na rynku jest wiele różnych modeli – niektóre lepiej sprawdzają się w grach, inne są skuteczniejsze podczas obróbki wideo, jeszcze inne błyszczą w renderingu 3D. Oczywiście każdy z nas zwraca uwagę na cenę, niektórzy kierują się marką. Poniżej znajduje się zestawienie 4 procesorów Intela i 3 AMD, które wydają się być najciekawszymi propozycjami w swojej klasie.

Intel Core i5-8400, 2,80 GHz, 9 MB, BOX

Na początek standard – jeden z najlepiej sprzedających się procesorów z ostatnich lat. Ten wariant i5 kosztuje w tym momencie powyżej 700 złotych. W kwestii parametrów: komponent posiada 6 rdzeni o taktowaniu 2,8 GHz (4,0 GHz w trybie Turbo); ilość wątków to również 6. Ilośc pamięci podręcznej wynosi 9 MB. Procesor obsługuje do 64 GB pamięci RAM i posiada dołączone chłodzenie. Jest to standardowy wybór dla większości graczy o ograniczonym budżecie, którym zależy na ilości FPS w grach i stabilności działania. W odpowiedniej kompozycji z innymi podzespołami na pewno poradzi sobie z większością wymagających tytułów. Jedyną wadą jest chłodzenie – dla bardziej wymagających użytkowników może nie wystarczyć.

AMD Ryzen 5 1600, 3,2GHz, 16MB

Kolejny budżetowy procek – tym razem od AMD, prawdopodobnie największy konkurent wyżej wymienionego i5. Tę wersję Ryzena 5 możemy kupić od 700 złotych w górę. Procesor posiada 6 rdzeni o bazowym taktowaniu 3,2 GHz i 3,6GHz Turbo. Ilość wątków to 12, pamięć podręczna ma rozmiar 16 MB. Tak samo jak propozycja Intela posiada załączone chłodzenie. Jednak pomimo nieco lepszych osiągów „na papierze” od i5, nieco gorzej się sprawuje w grach komputerowych. Lepiej natomiast radzi sobie np. z aplikacjami do obróbki wideo (jak wynika z wielu niezależnych testów).

ryzen

Intel Core i9-7960X 2,80 GHz 22 MB BOX

Teraz coś dla prawdziwych pasjonatów i profesjonalistów – jedna z najnowszych propozycji Intela. Intel i9-7960X 2,80 GHz 22 MB BOX posiada 16 rdzeni o bazowym taktowaniu 2,8 GHz i 4,2 GHz w trybie Turbo. Liczba wątków to 32, a ilość pamięci podręcznej to 22 MB. Procesor obsługuje nawet do 128 GB pamięci RAM DDR4. Jego cena to na chwilę obecną ponad 7 tysięcy złotych. Intel i9-7960X posiada technologie takie jak Intel Hyper-Threading, Intel Turbo Boost 2.0 oraz Intel Turbo Boost Max 3.0, które mają wyciągać absolutne maksimum z możliwości tego komponentu. Procesor ten jest najbardziej praktyczny, jeśli zajmujemy się bardzo wymagającymi dla komputera zadaniami, takimi jak tworzenie wysokiej jakości muzyki, edycja wideo w 4K lub edycja filmów sferycznych. Gracze też na pewno nie będą rozczarowani. Wadą jest oczywiście cena, ale jeżeli faktycznie potrzebujemy ultrawysokiej wydajności, ten procesor będzie wyborem, który warto brać pod uwagę.

intel core i9

AMD Ryzen Threadripper 1950X 3,4 GHz

Dostępny za około 4 tysiące złotych AMD Ryzen Threadripper 1950X 3,4 GHz stanowi poważną konkurencję dla i9. Użytkownicy szczególnie chwalą go za wielozadaniowość i doskonały rendering 3D. Jego parametry to: 16 rdzeni o taktowaniu 3,4 GHz (4,0 GHz Turbo), 32 wątki i aż 40 MB pamięci podręcznej. Jest to doskonała opcja dla najbardziej wymagających użytkowników. Gry, edycja dźwięku, edycja wideo, strumieniowanie – Ryzen Threadripper nie zawiedzie nas w żadnym z tych aspektów. Dodatkowo cena absolutnie przebija propozycję Intela. Jednak nawet tak świetna propozycja ma pewne wady – pobór mocy jest nieco wyższy niż w i9. Jest to procesor dla profesjonalistów i pasjonatów.

ryzen threadripper

Intel Core i7-8700K, 3,70 GHz, 12 MB, BOX

Kolejna propozycja od Intela, coraz częściej obecna w naszych komputerach. Intel Core i7-8700K w tym wariancie posiada 6 rdzeni o taktowaniu 3,70 GHz i aż 4,70 GHz Turbo. Liczba wątków to 12, a pamięć wewnętrzna ma rozmiar 12 MB. Jest to propozycja ze średniej półki cenowej, około 1500 złotych, nie posiada jednak wbudowanego chłodzenia. Relacja jakości do ceny jest właściwie dobrze zachowana: płacimy więcej niż za i5, otrzymując odpowiednio lepsze parametry. Jest to kolejny procesor przeznaczony głównie dla graczy. Wadą jest temperatura – warto pomyśleć o dobrym chłodzeniu.

Intel

AMD Ryzen 3 2200G, 3,5 GHz, 4 MB

Procesor, który nawet w 2018 roku dalej kusi niską ceną i stosunkowo dobrą wydajnością. Jest to najbardziej budżetowa propozycja (cena wynosi około 400 zł) i jednocześnie jeden z najczęściej kupowanych CPU w Polsce. Specyfikacja to: 4 rdzenie o bazowym taktowaniu 3,5 GHz i 3,7 GHz Turbo. Ilość pamięci wewnętrznej to 4 MB, procesor posiada własne chłodzenie. Nie jest to demon prędkości – raczej nie będzie nam się dobrze na nim pracowało podczas edycji wideo, czy też przy bardziej wymagających grach. Ten wariant jest bardzo podstawowy – nada się do budżetowych sprzętów lub w sytuacji awaryjnej, kiedy musimy wpakować coś taniego i solidnego do naszego PC.

ryzen 3

Intel Core i3-8100, 3,60 GHz, 6 MB

Tym razem budżetowa propozycja od Intela. Ten wariant Intel Core i3-8100 posiada 4 rdzenie o taktowaniu 3,60 GHz (bez wersji Turbo), cztery wątki i 6 MB pamięci. Jego cena sięga około 500 złotych. Posiada własne chłodzenie, które pozwala zachować niską temperaturę. Ten model nie charakteryzuje się niczym specjalnym – jest standardowym wyborem do budżetowej jednostki, konkurując jedynie z AMD Ryzen 3 2200G. Kupując procesor w tej cenie, nie oczekujemy zbyt wysokiej wydajności w grach (choć tu Intel radzi sobie co prawda dosyć dobrze) ani w obróbce graficznej. Jest to godne polecenia CPU, ale profesjonaliści mogą nie być zadowoleni z osiągów.