W ciągu kilku ostatnich lat technologia rozwinęła się w tak szybkim tempie, że teraz posiadając smartfona za kilkaset złotych możemy stać się twórcą w internecie. Urządzenia za kilka tysięcy złotych natomiast oferują możliwości na tak wysokim poziomie, jak kamery cyfrowe jakiś czas temu. Pamiętać jednak należy, że samo zarejestrowanie materiału to połowa sukcesu. W dzisiejszych czasach odbiorcy stali się bardziej wymagający i chętniej oglądają wideo, które charakteryzuje się dobrym montażem na wysokim poziomie. Warto więc przyjrzeć się oprogramowaniom pozwalającym na montaż filmów w domowych warunkach.

Płatne programy do obróbki i montażu wideo

Adobe Premiere Pro 2018

Wielu twórców, nie tylko tworzących do internetu, używa programu Premiere Pro. Jest to zestaw zaawansowanych narzędzi pozwalających na obróbkę oraz montaż materiału audio i wideo w wysokiej rozdzielczości – nawet do 8K. Oprogramowanie pozwala na pracę z dowolnym formacie w zakresie dodawania efektów kolorystycznych i oświetleniowych, rozmycia, podbijania audio oraz dodawania efektów dźwiękowych. Ponadto Premiere Pro umożliwia tworzenie napisów dialogowych oraz końcowych. Program ten wykorzystywany jest zarówno przez youtuberów oraz przez twórców półprofesjonalnych produkcji. Adobe Premiere Pro kosztuje 24,59 euro miesięcznie, co w przeliczeniu po obecnym kursie wynosi około 100 złotych.

Adobe Premiere Pro

Grass Valley Edius Pro 9

To już kolejna edycja popularnego oprogramowania Edius Pro. Zaprezentowana została w październiku ubiegłego roku i za około 2 500 złotych zaoferować może obsługę plików w trybie HDR, możliwość łączenia materiałów SDR i HDR, wydajną obsługę z rozdzielczością 4K i współpracę z takim profesjonalnym sprzętem, jak Ultra Studio 4K, AJA KONA 3G czy Blackmagic Design DeckLink 4K Extreme. Pakiet pozwala edytować do 16 różnych źródeł jednocześnie oraz obsługuje technologię Quick Sync Video w zakresie ekspresowego eksportu materiału H.264. Edius Pro 9 to również wbudowana stabilizacja obrazu, obsługa formatu RAW oraz możliwość konwertowania pojedynczych klatek materiału wideo.

Edius 9 Pro

Magix Vegas Movie Studio 14 Platinum

Chociaż Vegas Movie Studio 14 Platinum przeznaczony jest do montażu i obróbki wideo w warunkach amatorskich, jego możliwości sprawiają, że wielu półprofesjonalistów decyduje się na zastosowanie tego oprogramowania. Zaimplementowane efekty przejścia oraz możliwość łatwego podkładu audio i dodania napisów dialogowych w połączeniu ze wsparciem formatów 3D MVC oraz HDV sprawiają, że Vegas Movie Studio może być ciekawą i znacznie tańszą alternatywą dla programów konkurencji. W porównaniu do poprzednich wersji, interfejs tej jest teraz znacznie przyjaźniejszy dla użytkownika mniej zaawansowanego. W 14 edycji dodano również obsługę technologii Hover Scrub, umożliwiającej edycję obrazu i jego podgląd z wielu kamer jednocześnie. Magix Vegas Movie Studio 14 Platinum kupimy już za 300 złotych z dożywotnią licencją.

Magix Vegas Movie Studio 14 Platinum

Corel Pinnacle Studio 21 Ultimate

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć aplikacji Pinnacle Studio 21 Ultimate, przeznaczonej do półprofesjonalnej obróbki i montażu wideo. Najnowsza edycja tego oprogramowania pozwala użytkownikom na pracę przy materiałach w rozdzielczości 4K oraz jeszcze szybsze działanie, które i tak przez wielu było już chwalone w wersji Pinnacle Studio 20 Ultimate. Corel wraz z programem udostępnia ponad 2 500 efektów przejść dostarczonych między innymi przez firmę Red Giant, odpowiedzialną za stworzenie takich produkcji, jak Piraci z Karaibów czy Avatar. Pinnacle Studio wspiera między innymi takie formaty, jak MPEG-4, DivX, HDV czy AVCHD. Oprogramowanie wycenione zostało na około 500 złotych.

Corel Pinnacle Studio 21 Ultimate

Darmowe programy do obróbki i montażu wideo

BlackMagic DaVinci Resolve 15

Zestawienie darmowych programów do obróbki i montażu wideo zaczynamy od bardzo świeżej, bo zaprezentowanej 11 kwietnia tego roku propozycji. BlackMagic DaVinci Resolve 15 oferowany jest zarówno w wersji płatnej, za 300 dolarów, jak również nieco okrojonej, ale równie dobrze spełniającej swoje zadanie, darmowej. Jest to oprogramowanie z możliwościami, których nie powstydziłby się niejeden płatny program. Za darmo otrzymamy wsparcie dla rozdzielczości 4K, masę zaawansowanych efektów przejścia oraz efektów specjalnych, a także możliwość pracy na kilku plikach jednocześnie. Program pozwala również na tworzenie kopii nagrań z kamer monitoringu.

BlackMagic DaVinci Resolve 15

Lightworks 14

Kolejny program darmowy program oferujący nieliniowy, profesjonalny montaż oraz obróbkę plików wideo. Lightworks pozwala na edycję wielu plików audio i wideo jednocześnie przy wykorzystaniu setek filtrów i efektów przejścia. Oprogramowanie obsługuje takie formaty, jak: AVI, MXF, Quick Time, AVC Intra oraz RED R3D i pozwala na tworzenie produkcji w maksymalnej rozdzielczości 2K. Za darmo dostępny jest na okres jednego roku.

VirtualDub 1.10.4

VirtualDub to niezwykle prosty program do obróbki materiałów audio i wideo obsługujący bardzo wiele formatów. Pozwala również na konwersję naszych plików do różnych rozdzielczości. Jego minimalistyczny interfejs sprawia, że z pracą montażową poradzą sobie nawet mniej zaawansowani użytkownicy. W bazie VirtualDub znajduje się dziesiątki filtrów, które pozwolą na podkoloryzowanie naszego nagrania, a możliwość zmiany ścieżki dźwiękowej sprawia, że możemy dubbingować wideo. W zasobach na stronie internetowej wydawcy znajduje się bardzo dużo wtyczek, które pozwolą nawet na montaż bardziej profesjonalnych produkcji.