Każdy gracz marzy o klawiaturze mechanicznej, która nada rozgrywce nowych barw. Klawiatura mechaniczna to z wielu powodów lepszy wybór od membranówki. Tego typu sprzęt jesteśmy w stanie kupić już za nieco ponad sto złotych – warto więc przeanalizować wiele opcji zakupowych!

Mechanik kontra membrana. Gracze są zgodni – zero kompromisów

Zdecydowana większość graczy preferuje klawiaturę mechaniczną ponad standardową klawiaturę membranową. Jest ona skonstruowana w sposób, który pozwala na dużo większą kontrolę nad wciskanym klawiszem. Dokładnie wiemy, kiedy informacja została wysłana do komputera, dzięki czemu możemy bez problemu dostosować się do dynamiki gry. 

Przełączniki w klawiaturach mechanicznych są też znacznie bardziej „satysfakcjonujące”. Kiedy naciskamy przycisk, słyszymy głośne mechaniczne kliknięcie, które zapewnia nam poczucie panowania nad rozgrywką. Jest to paradoksalnie również główna wada klawiatur mechanicznych – są po prostu bardzo głośne. To może stanowić problem podczas korzystania z nich w nocy lub w biurze.

Istnieje także druga znacząca wada konstrukcji mechanicznych – są one po prostu droższe. Inwestycja w taki sprzęt jest jednak inwestycją długoterminową. Zazwyczaj „mechaniki” wykazują większą odporność na zużycie niż membranówki. Możemy wybierać spośród różnych przełączników mechanicznych, które istnieją w wielu różnych typach. W przypadku klawiatur z najniższej półki cenowej wybór ten jest mocno ograniczony. Nie znaczy to jednak, że nie będziemy w stanie znaleźć idealnej klawiatury dla nas. Przyjrzyjmy się więc najciekawszym propozycjom, których cena oscyluje wokół 100 złotych.

Marvo KG901 – najtańsza klawiatura mechaniczna na rynku

Marvo KG901 to klawiatura mechaniczna, która dysponuje układem 87 podświetlanych klawiszy. Możemy wybrać spośród 6 kolorów podświetlenia, które mogą wyświetlać się w różnych sekwencjach. Klawiatura cieszy się pozytywnymi opiniami w kwestii wytrzymałości i jakości wykonania. Jest to szczególnie zaskakujące, biorąc pod uwagę cenę tego modelu. Wynosi ona zaledwie 80 złotych (w najtańszej ofercie z czerwca 2020). Jest to kwota, którą wiele osób byłoby w stanie wydać na dobrze wyglądającą klawiaturę membranową.

Rebeltec Liberator Outemu Blue – kolejna ciekawa klawiatura za około 100 złotych

Jest to prawdopodobnie najtańsza klawiatura, która dysponuje przełącznikami Outemu Blue. Choć nie są to najlepsze przełączniki na rynku, często możemy spotkać je w dużo droższych modelach. Klawiatura dysponuje podświetleniem RGB, którym można dowolnie sterować. Rebeltec Liberator Outemu Blue posiada też funkcję anti-ghosting, która jest cechą must-have w klawiaturach gamingowych. Taka opcja pozwala na jednoczesne wciskanie wielu przycisków – czy to do wykonywania kombinacji, czy w celu osiągnięcia lepszej kontroli nad poruszaniem się naszej postaci. Klawiatura jest podobna pod kątem wizualnym do Marvo KG901. Posiada standardowe, amerykańskie rozłożenie klawiszy, których jest 87. Nie jest to zatem klawiatura pełnowymiarowa. Rebeltec Liberator Outemu Blue znajdziemy w sklepach internetowych w cenach od około 110 do 130 złotych.

SAVIO Tempest RX TKL Outemu Red – klawiatura do zadań specjalnych z podświetleniem mono

Przełączniki Outemu Red charakteryzują się parametrami dostosowanymi do gier komputerowych, gdzie wymagana jest szybka reakcja. Nic więc dziwnego, że SAVIO Tempest RX TKL zwróciło naszą uwagę. Jest to klawiatura mechaniczna, która dysponuje standardowym rozstawieniem klawiszy – jest ich łącznie 87. Przyciski są podświetlane na czerwono. Można wybierać spośród kilku trybów jasności i natężenia podświetlenia, możemy też wyłączyć je całkowicie. Klawiatura dysponuje pełnym anti-ghostingiem. Jej cena to około 120 złotych.

Redragon Rudra Rainbow (K565R1) – pełnowymiarowa, tania klawiatura mechaniczna

W cenie około 100 złotych nie jest łatwo o klawiaturę z wyższą liczbą klawiszy. W przypadku Redragon Rudra Rainbow (K565R1) mamy do czynienia z 104 przyciskami, które podświetlane są za pomocą kilku kolorów. Klawiatura dysponuje pełnym anti-ghostingiem i amerykańskim układem klawiszy. Redragon jest mniej popularnym producentem na polskim rynku. Firma zajmuje się budżetowym sprzętem gamingowym. Jej rozwiązania często opierają się o bardzo niskie ceny, podobnie jak w przypadku modelu Rudra Rainbow (K565R1). Za tę klawiaturę przyjdzie nam zapłacić około 120 złotych.