Elon Musk jest nie tylko wizjonerem, ale również człowiekiem czynu. Założona przez niego firma SpaceX udowodniła, że loty kosmiczne mogą być dużo tańsze. Odzyskiwanie modułów rakiet Falcon jest niezwykle opłacalne. Dlatego też SpaceX może pozwolić sobie na częstsze misje oraz prowadzenie różnego rodzaju eksperymentów. Jednym z nich jest projekt Starlink, którego celem jest zapewnienie globalnego Internetu za pomocą niemalże 12 tysięcy satelitów. Na razie na orbicie znajdują się dwa satelity: Tintin A oraz Tintin B.

Wiele osób podchodzi z niedowierzaniem do wizji Elona Muska dotyczących kolonizacji Marsa. Jednak jeszcze 10 lat temu nikt nie wierzy w to, że samojeżdzące samochody są w zasięgu dysponowanej przez człowieka technologii. Firma SpaceX ma na swoim koncie wiele sukcesów związanych z misjami kosmicznymi. Ostatnie starty rakiet Falcon są najlepszym tego dowodem. Czy Elon Musk zrealizuje wizję globalnego dostępu do Internetu?

Projekt Starlink ma za zadanie konkurować z balonami Google oraz dronami Facebooka

SpaceX ma w planach wyniesienie na orbitę satelity, które zapewnią dostęp do Internetu w każdym zakątku naszego globu. 4425 z nich ma znajdować się na orbicie o wysokości od 1 150 km do 1 275 km, natomiast 7 500 satelitów będzie latać jeszcze niżej. Część osób uważa, że byłoby to niepotrzebne zaśmiecanie przestrzeni kosmicznej, jednak Elon Musk ma na ten temat inne zdanie. Na świecie jest wiele miejsc, w których operator nie opłaca się budować infrastruktury sieciowej. Internet satelitarny byłby w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem. Oczywiście już dzisiaj dysponujemy łączami satelitarnymi, jednak są one niezwykle drogie. Dlatego właśnie Google opracowuje w ramach projektu Loon balony stratosferyczne, które mają dostarczać Internet LTE w problematycznych miejscach. Ostatnio znalazły one zastosowanie na wyspie Portoryko, której mieszkańcy nie mieli dostępu do sieci oraz innych środków komunikacji ze względu na zniszczone przez huragan stacje bazowe.

Pojedynczy satelita pracujący w ramach sieci Starlink ma obsługiwać obszar o promieniu 1060 km oraz oferować łącze o przepustowości 20 Gbit/s i opóźnieniu rzędu 25 – 35 ms. Jeżeli założenia te zostaną spełnione, to SpaceX będzie największym na świecie operatorem oferującym Internet szerokopasmowy o prędkości rzędu 1 Gbit/s dla pojedynczego użytkownika.

Źródło: Business Insider

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.