Jeszcze nie tak dawno szef techniczny amerykańskiego oddziału T-Mobile chwalił się, jak duże przyspieszenie można uzyskać po skorzystaniu z dobrodziejstw nielicencjonowanego pasma 5 GHz. Technika, która pozwala na agregację licencjonowanych pasm LTE oraz pasma 5 GHz (to samo, z którego korzystają sieci Wi-Fi) nazywa się LAA. Teraz Nokia oraz T-Mobile ogłosili, że uzyskali wynik 1,3 Gbit/s podczas 14 warstwowej transmisji danych z użyciem techniki LAA.

Amerykański oddział T-Mobile już nie raz chwalił się wynikami testów przeprowadzanych we współpracy z Nokią. Tego typu komunikaty mają przekonać klientów operatora do tego, że wdrażane w sieci nowe rozwiązania przekładają się na konkretne korzyści. Mikrokomórki pracujące na częstotliwościach z nielicencjonowanego pasma 5 GHz nie są czymś zupełnie nowym. T-Mobile zaczęło już instalować tego typu stacje bazowe w Stanach Zjednoczonych pod koniec zeszłego roku. Teraz poznaliśmy dostawcę tego rozwiązania. Jest nim Nokia, która oferuje moduły radiowe o nazwie AirScale Micro Remote Radio Head (RRH). Sprzęt ten jest już dostępny komercyjnie. Dlatego też operator w każdej chwili może rozpocząć modernizację swojej sieci.

14 warstwowa transmisja z użyciem LAA umożliwia osiągnięcie prędkości 1,3 Gbit/s

LAA, czyli Licensed Assisted Access, pozwala na agregację kanałów LTE z pasm licencjonowanych (to ten, na które operator wykupuje rezerwacje częstotliwości) wraz z kanałami z pasma Wi-Fi 5 GHz. Natomiast 14 warstw oznacza, że operator zagregował przykładowo 2 pasma LTE z 4×4 MIMO (w sumie 8 warstw), 1 pasmo LTE 2×2 MIMO (kolejne 2 warstwy) i 2 kanały z pasma 5 GHz. Równie dobrze mogłaby być to agregacja 3 pasm LTE, w których pracują stacje bazowe z 4×4 MIMO oraz jeden kanał z pasma 5 GHz. Do tego dochodzi oczywiście modulacja 256 QAM. Połączenie tych wszystkich technik w jednym kompleksowym rozwiązaniu Nokii pozwala na pobieranie danych z prędkością 1,3 Gbit/s.

Technika LAA ma zaimplementowane algorytmy, które minimalizują zakłócenia z działającymi na tym samym obszarze sieciami Wi-Fi. Musimy pamiętać również o tym, że T-Mobile oraz Nokia przeprowadzili tutaj przysłowiową demonstrację siły. Eksperyment został wykonany w laboratorium, co udowodniło, że obie zarówno operator, jak i producent stacji bazowej wiedzą jak należy wykorzystać potencjał drzemiący w paśmie 5 GHz.

Źródło: T-Mobile US

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.