Innowacje w sieciach mobilnych nie sprowadzają się jedynie do wdrażania coraz to wydajniejszej warstwy radiowej. Szkielet sieci również potrzebuje usprawnień. Dlatego właśnie T-Mobile Polska jako pierwszy operator na świecie uruchomił w środowisku produkcyjnym sieć EPC działającą na rozwiązaniu typu open source.

Rozwiązania open source mają wiele zalet. Z reguły ich wdrożenie i utrzymanie jest tańsze. Jednak to nie wszystko. Oprogramowanie, którego kod źródłowy jest dostępny i modyfikowalny, można dostosować do indywidualnych potrzeb danego projektu. Dodatkowo zapewnia ono pełną przejrzystość. Dzisiaj, kiedy coraz częściej mówi się o bezpieczeństwie, jest to jedna z największych zalet. Jeżeli dane oprogramowanie open soruce jest dopracowane, to zapewnia ono również wymagane przez operatorów bezpieczeństwo. Z kolei ewentualne luki mogą być łatwo znalezione i załatane.

T-Mobile Polska wdrożyło platformę OMEC fundacji Open Network

Platforma OMEC (Open Mobile Evolved Core) jest w pełni zgodna ze standardem 3GPP release’u 13. Oznacza to, że wdrożone w ten sposób elementy sieci szkieletowej mogą współdziałać ze stacjami bazowymi różnych dostawców. Aktualnie polski oddział T-Mobile wdrożył w swojej sieci elementy platformy odpowiedzialne za:

  • zarządzanie mobilnością (MME – Mobility Management Entity),
  • obsługę danych użytkowników (bramy PGW oraz SGW),
  • system bilingowy.

Elementy platformy OMEC można wdrożyć zarówno w kontenerach, jak i na maszynach wirtualnych oraz fizycznych serwerach. Dzięki temu operator może wybrać najbardziej dogodny dla siebie sposób uruchomienia poszczególnych komponentów sieci EPC (Evolved Packet Core).

“Wdrożenie platformy OMEC dostarcza nam komponenty sieci rdzeniowej zapewniające łączność, fakturowanie i naliczanie opłat na dużą skalę dla dużej liczby abonentów telefonii komórkowej. Podejmując śmiały krok w kierunku zastosowania otwartego oprogramowania jako części nowego podejścia do budowania i wdrażania rozwiązań, osiągamy znacznie niższy całkowity koszt posiadania, szybkie dostosowywanie i większą przejrzystość niż moglibyśmy uzyskać przy użyciu tradycyjnego EPC” – powiedział Michał Sewera, szef Centrum Usług Wspólnych EPC w T-Mobile Polska.

Źródło: Open Networking Foundation, FierceTelecom

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.