Wielu z nas chciałoby, żeby wraz z wprowadzeniem taryf 5G pojawiły się o oferty z nielimitowanym dostępem do Internetu mobilnego. Póki co obserwujemy ciągły wzrost pakietów danych do wykorzystania w ciągu miesiąca. Play właśnie postawił w tej kategorii wysoką poprzeczkę. Operator przygotował dla swoich najbardziej wymagających klientów abonament z pakietem 1 000 GB i porządnym routerem.

Praca i nauka zdalna oraz związane z pandemią ograniczenia sprawiły, że zapotrzebowanie na transmisję danych w sieciach mobilnych (i stacjonarnych) ciągle rośnie. Przy okazji wiele osób stwierdziło, że swoje obowiązki służbowe może wykonywać z dala od miejskiego zgiełku. Jednak napotkali oni na pewien problem. Jest nim niestety brak dostępu do Internetu stacjonarnego. To właśnie dla takich osób (a dokładniej dla nich i ich rodzin) kierowane są oferty z pakietami rzędu kilkuset GB. Jednocześnie operatorzy deklarują w nich dostępność usług 5G.

Choć z drugiej strony z roku na rok rośnie chęć użytkowników Internetu stacjonarnego do przesiadki na Internet mobilny. Według badania konsumenckiego, które wykonał Urząd Komunikacji Elektronicznej, w 2019 roku około 60% osób oświadczyło, że rozważyłoby taki krok. Z kolei w 2020 roku współczynnik ten wzrósł do 65%. Jako główną przyczynę podawano korzystniejszą ofertę Internetu mobilnego. W miejscach, gdzie nie można liczyć na Internet światłowodowy, a łącza miedziane nie zapewniają oczekiwanych prędkości, skorzystanie z sieci LTE lub też 5G może być dobrą alternatywą. Oczywiście każdy przypadek jest w tym przypadku inny i wiele zależy od obciążenia pobliskich stacji bazowych.

Play liczy na dużą popularność ofert z największymi pakietami danych

Standardowa oferta na bezprzewodowy Internet domowy z pakietem 1 000 GB danych to umowa na 24 miesięcy z abonamentem 200 zł miesięcznie (wliczając w to raty za router) oraz 99 zł jednorazowej opłaty za urządzenie. Przy czym w tym wariancie podpisywana jest osobna umowa na router, który jest sprzedawany w 36 ratach po 30 zł.

Play 1000 GB wariant #1

Jeżeli ktoś zdecyduje się na podpisanie jednej umowy na 24 miesiące (tj. zmniejszenie liczby rat za router z 36 na 24), to łączny abonament wzrasta do 225 zł, a jednorazowa opłata za urządzenie maleje do 1 zł.

Play 1000 GB wariant #2

W ofercie tej dostępny jest router ZTE MC801A 5G, który w ofercie bez abonamentu kosztuje 1779 zł. Urządzenie to posiada modem 5G/LTE kat. 20. Oznacza to, że jest w stanie wykorzystać pełne możliwości sieci polskich operatorów. Udostępnia on Internet mobilny za pomocą sieci Wi-Fi 6 oraz połączenia kablowego. Niestety router nie posiada złącza na antenę zewnętrzną.

Play zapowiedział dostępność taryfy 1 000 GB również w ofercie Net BOX. Jest ona kierowana do mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie jest słaby zasięg. Aktualnie można ją zamówić w salonie i przez telefon. Na stronie internetowej operatora pojawi się ona na początku maja. Tutaj możemy spodziewać się zestawu ZTE 5G MC7010. Składa się on z jednostki zewnętrznej (ODU) z anteną i zintegrowanym modemem 5G/LTE kat. 20 oraz jednostki wewnętrznej (IDU) pełniącej funkcję routera Wi-Fi.

ZTE 5G MC7010
Jednostka zewnętrzna ZTE 5G MC7010

Sposób instalacji urządzeń typu Net BOX oraz poprawnej wersyfikacji osiągów opisaliśmy w naszym pierwszym wpisie na temat tej usługi.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.