Operatorzy telekomunikacyjni zbierają informacje na temat aktywności swoich użytkowników. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Dzięki temu telekomy wiedzą, kiedy i jak bardzo jest obciążona ich sieć. Jednym z ciekawszych okresów do takiej analizy się okres świąteczno-noworoczny. Jeszcze ciekawej jest, jak operator postanowi uchylić rąbka tajemnicy i podzieli się kilkoma ciekawymi faktami. To właśnie uczynił Marcin Gruszka — rzecznik prasowy sieci Play.

Rzecznicy prasowi operatorów sieci komórkowych co roku są pytanie o ilość wysłanych SMS-ów podczas świąt Bożego Narodzenia. Szczerze mówiąc, jest to mało interesująca informacja, ponieważ Polacy z roku na rok wysyłają coraz mniej tradycyjnych wiadomości tekstowych. Zamiast tego wolimy skorzystać z komunikatora. Dlatego Marcin Gruszka przygotował dość ciekawą porcję danych na temat korzystania z sieci Play podczas Wigilii oraz Sylwestra.

Ilość SMS-ów wysłanych przez klientów sieci Play podczas okresu świątecznego spadła w porównaniu z zeszłorocznym rokiem z 96 milionów do 76 milionów. Co ciekawe, rośnie ilość wysyłanych MMS-ów. Nie było ich wiele, bo tylko 5 milionów. Ale jest to aż 1 milion więcej niż rok wcześniej.

Kiedy dzwonimy, a kiedy jemy?

Play głoś i SMS

W Wigilię najwięcej dzwoniliśmy o godzinie 11. Z czego to wynika? Tego nie wiemy. Natomiast do stołów zasiedliśmy o godzinie 17:30. Widoczne jest to zarówno na wykresie przedstawiającym ruch głosowy, jak i SMS-owy. Jak już jesteśmy przy SMS-ach, to je najczęściej wysyłaliśmy o godzinie 15:00. Wtedy przez sieć Play przepływało 4 251 SMS-ów w ciągu sekundy.

Ile czasu jemy i kiedy rozpakowujemy prezenty?

Play rejestracja nowych smartfonów

Tutaj pracownicy Play zrobili dość ciekawe porównanie. Operator monitoruje ilość nowych smartfonów rejestrujących się do sieci. Robi to na podstawie wiadomości sygnalizacyjnych wysyłanych przez nasze urządzenia, które inicjują powstanie odpowiednich wpisów w rejestrach sieci operatora. Na podstawie tego Play wywnioskował, że prezenty otwieraliśmy w tym roku o godzinie 18:00. Czyli spędziliśmy przy stołach zaledwie pół godziny. Natomiast rok temu zasiedliśmy do stołów o godzinie 17:00, a po prezenty sięgnęliśmy dopiero o 18:30.

Jak przywitaliśmy Nowy Rok?

Play sylwester

Tutaj również Play odnotował spadek wysyłanych SMS-ów z 90 milionów do 80 milionów. Jednak ciekawe zjawisko nastąpiło w okolicach północy. Wtedy ruch w sieci nagle spadł i utrzymywał się na niskim poziomie przez 5 minut. Później zaczęliśmy dzwonić, a o 00:16 wysłaliśmy od groma SMS-ów z noworocznymi życzeniami. W tym samym czasie podskoczyła również transmisja danych.

Na koniec ciekawostka i jednocześnie porada dotycząca dzwonienia po taksówkę. Po imprezie sylwestrowej najlepiej jest zadzwonić po nią dopiero o 4:20, bo właśnie wtedy centrale telefoniczne firm taksówkarskich są najmniej obciążone. Najgorszy okres na taki telefon jest między godzinami 2:30 i 3:30, bo wtedy tylko 1 na 10 połączeń zakończyło się sukcesem.

Play taxi

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.