Czy macie smartfona, który wspiera wszystkie pasma częstotliwości posiadane przez Waszego operatora oraz VoLTE bądź Wi-Fi Calling? Dla wielu osób niezaznajomionych z nowinkami technicznymi jest to bardzo trudne pytanie. Również nie wiedzą one, że wydajność sieci komórkowej zależy również od tego, jaki posiadają telefon. Dlatego T-Mobile przygotowało specjalną aplikację, która w prosty sposób sprawdza czy smartfon klienta wspiera VoLTE oraz nowe pasmo wykupione przez operatora.

Spokojnie, nie przegapiliście żadnych wieści na temat ostatnich przetargów na nowe częstotliwości. Aplikacja ta została przygotowana przez oddział T-Mobile ze Stanów Zjednoczonych. Ostatnio odbyła tam się słynna aukcja na częstotliwości z pasma 600 MHz, które charakteryzują się pokaźnymi zasięgami. T-Mobile US wydało na nie aż 8 miliardów dolarów. Oprócz tego T-Mobile ze Stanów Zjednoczonych posiada również bloki częstotliwości w paśmie 700 MHz. Dlatego też operator ten chwali się w materiałach marketingowych “najszybciej powiększającą się siecią”. Jednak skorzystają z tego tylko Ci klienci, którzy posiadają smartfony wspierające “sieć LTE o rozszerzonym zasięgu”, czyli muszą one obsługiwać pasma 600 MHz oraz 700 MHz.

T-Mobile BYOD

Aplikacja przygotowana przez T-Mobile US przydałaby się również w Polsce.

Przeciętny klient sieci komórkowych w naszym kraju nie wie, jakie częstotliwości obsługuje jego smartfon. Dlatego też na forach dyskusyjnych poświęconych LTE można znaleść zagorzałe dyskusje z pytaniami czy smartfony sprowadzone z Chin obsługują europejskie pasmo 800 MHz. Co prawda odpowiedź często znajdziemy w specyfikacji urządzenia, ale mało kto zwraca uwagę na parametry związane z pasmami. Natomiast w przypadku VoLTE oraz Wi-Fi Calling jesteśmy zmuszeni do poszukiwań na stronach operatorów list wspieranych urządzeń, które są od czasu do czasu aktualizowane. Aplikacje przygotowana przez T-Mobile US nazywa się BYOD Check App i jest przeznaczona dla klientów, którzy nie kupili swojego urządzenia u operatora. Weryfikacja wspieranych pasm oraz możliwość obsługi VoLTE odbywa się na podstawie IMEI urządzenia. Jest to unikalny numer identyfikacyjny każdego urządzenia mobilnego, który można do aplikacji wpisać ręcznie lub zeskanować z pudełka. Opcja ta będzie przydatna dla osób, które wybiorą się do sklepu z zamiarem kupna nowego smartfona.

Źródło: PhoneArena

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.