Na początku marca Rzecznik Prasowy Orange poinformował, że operator nie zamierza ubiegać się o przedłużenie licencji na dzierżawienie pasma 450 MHz. Aktualnie Orange świadczy na tych częstotliwościach dostęp do Internetu mobilnego za pomocą sieci CDMA. Operator już zaproponował swoim klientom alternatywne rozwiązane oparte o sieci 2G, 3G oraz 4G LTE. Dlatego też UKE już przygotowuje się do przetargu na zwolnione częstotliwości.

Oczywiście takiego przedsięwzięcia nie można zorganizować w ciemno. Dlatego też regulator zaczyna od ogłoszenia konsultacji. W grę wchodzą częstotliwości z zakresów 452,5125 ÷ 457,0125 MHz oraz 462,5125 ÷ 467,0125 MHz. Zatem zwycięzca ewentualnego przetargu otrzyma w sumie 9 MHz (po 4,5 MHz dla wysyłania oraz pobierania danych) pasma na bardzo niskim zakresie częstotliwości. Przy paśmie 450 MHz budowa sieci nadajników obejmujących obszar całego kraju nie będzie trudna. Wale radiowe o niskich częstotliwościach rozchodzą się bardzo daleko i są słabo tłumione przez ściany budynków oraz inne przeszkody. Dlatego też pasmo to zostało już kiedyś wyceniona przez biegłego na 56,35 mln złotych.

UKE 450 MHz

Możemy doczekać się w Polsce systemu LTE działającego na paśmie 450 MHz.

CDMA oferowane przez Orange nie pozwalało na osiągnięcie zbyt szybkich transferów. Teoretyczne prędkości nie przekraczały 9,3 Mbit/s przy pobieraniu oraz 5,4 Mbit/s podczas wysyłania danych. Natomiast LTE w tym paśmie oferuje odpowiednio do 37,4 Mbit/s (download) oraz 12,5 Mbit/s (upload) i to bez stosowania modulacji 256 QAM. Przy zastosowaniu szybszych modulacji, można by nawet osiągnąć 50 Mbit/s (pobieranie danych) oraz 18,75 Mbit/s. Nie ma co ukrywać, że LTE prezentuje się w tym przypadku dużo lepiej niż CDMA.

UKE również sugeruje w swoim ogłoszeniu możliwość budowy sieci LTE pracującej w paśmie 450 MHz. Na stronie regulatora możemy przeczytać:

Pasmo 450 MHz może być wykorzystywane do rozszerzenia pojemności sieci 2G/3G/4G w zakresie mobilnego dostępu do internetu i głosu. Prace organizacji standaryzacyjnych, w szczególności grupy 3GPP (3rd Generation Partnership Project) pracującej nad rozwojem systemów telekomunikacyjnych i ich zestandaryzowaniem, potwierdzają, że pasmo 450 MHz będzie mogło zostać wykorzystane do świadczenia nowoczesnych usług telekomunikacyjnych w technologii LTE pozwalającej na zwiększenie prędkości przesyłania danych, zmniejszenie opóźnień, zwiększenie efektywności wykorzystywania częstotliwości radiowych, zmniejszenie kosztów transmisji danych oraz uproszczenie architektury.

Źródło: UKE

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.