Użytkownicy sieci komórkowych lubią narzekać na jakość usług. Czasami mają rację, bo są miejsca, w których do tej pory brakuje zasięgu internetu, a czasami nawet samej telefonii. Prawda jest taka, że na taką technologię, jaką dysponujemy, nie powinno być już dziur zasięgowych. Okazuje się, że z naszymi usługami mobilnymi wcale nie jest tak źle. UKE postanowiło przeanalizować jakość usług komórkowych w naszym kraju. Oto wyniki.

W badaniu przeprowadzonym przez UKE wzięli udział wszyscy czołowi operatorzy w naszym kraju, czyli Orange, P4 (Play), Polkomtel (Plus) oraz T-Mobile. UKE chciało, aby nadanie objęło jak najwięcej konsumentów. Przeprowadzone one zostały na terenie całej Polski.

Połączenia głosowe

glosowe

Jak widać na powyższym wykresie, liderem w połączeniach głosowych jest technologia UMTS. Skuteczność operatorów jest bardzo wysoka, bo oceniona poziomie powyżej 95%.

Transmisja danych

transmisja_danych

Na tym wykresie pokazano wyniki połączeń internetu mobilnego. Liderem w połączeniach mobilnego dostępu do Internetu dominującym okazał się LTE. Jeżeli chodzi o internet, mamy niewielką rozbieżność między operatorami, o czym możemy przeczytać w opiniach użytkowników. Niezaprzeczonym liderem jest tutaj Plus, aczkolwiek różnica pomiędzy nim a konkurencją nie jest taka duża.

Statystyka testów

statystyka

Prawda jest taka, że test ten nie pokazuje najlepszego operatora i właściwie to nie taki był jego test. Chodziło o pokazanie jakości usług, która według wyników nie jest tak zła, jak czasami możemy przeczytać w sieci.