Nie oszukujmy się. Stacja bazowa, która pracuje na terenie wiejskim i mało kto z niej korzysta, może nie zarobić na swoje utrzymanie. Dlatego właśnie w Wielkiej Brytanii wszyscy główni operatorzy podpisali umowę dot. współpracy. Dzięki niej do 2025 zasięg sieci 4G LTE pokryje 95% obszaru Wielkiej Brytanii.

Budowa sieci komórkowej nie należy do najprostszych zadań. Zwłaszcza że nie każda budowa nowej stacji bazowej jest inwestycją, która się zwraca. Dlatego właśnie operatorzy w pierwszej kolejności stawiają i modernizują nadajniki ulokowane w miastach. W końcu tam znajduje się największa liczba ich klientów. Z kolei im szybszy jest rozwój sieci, tym dobitniej widać przepaść, która dzieli pod tym kątem tereny wiejskie. Problem ten dotyczy również Polski. Wystarczy tylko wyjechać poza miasto i oddalić się od głównych szlaków komunikacyjnych, żeby zobaczyć, że nie wszędzie mamy zasięg szybkiej sieci 4G. Dlatego coraz częściej rządy poszczególnych państw zachęcają operatorów do współpracy. W Wielkiej Brytanii trwało to dość długo. Jednak się udało.

Brytyjscy operatorzy przeznaczą na budowę sieci 4G LTE na wsiach 1 mld funtów

Model wypracowany przez Brytyjczyków jest dość ciekawy. Projekt Shared Rural Network polega na budowie infrastruktury, która będzie dostępna dla każdego operatora. Przy czym operatory nie będą się dublować. Jeżeli w danym miejscu zasięg posiada jeden z operatorów, to udostępni on swoją stację bazową pozostałym telekomom. Interesujące jest również to, że tego typu współpraca opłaci się każdemu. Podczas negocjacji najmniej skorzy na ustępstwa byli przedstawiciele grupy British Telecom. Obecnie posiada ona najlepiej rozwiniętą infrastrukturę na terenach wiejskich, co jest swego rodzaju przewagą nad konkurencją.

Według wyliczeń brytyjskiego rządu rozpoczęta współpraca poprawi zasięg sieci 4G LTE w obrębie 1,2 mln gospodarstw domowych i 45 tys. km dróg. Z czego 280 tys. gospodarstw i 16 tys. km dróg stanowią obszar, w którym dzięki projektowi pojawi się zasięg jakiejkolwiek sieci mobilnej.

Źródło: gov.uk

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.