Największą nowością w tegorocznym smartwatchu od Apple jest wprowadzenie modułu odpowiedzialnego za bezpośrednią łączność z siecią komórkową. Jednak funkcja ta działa tylko u nielicznych operatorów. Dlatego też Apple Watch 3 jest dostępny w 2 wersjach: standardowej oraz LTE. Jednak okazuje się, że ta nowinka technologiczna nie zawsze sprawdza się tak, jak powinna. Jeden z redaktorów testujących Apple Watch 3 LTE zauważył dość poważne problemy.

Ze względu na ograniczone miejsce, Apple Watch 3 LTE nie posiada zwykłej karty SIM, a jej elektroniczny odpowiednik, czyli eSIM (Embedded SIM). Rozwiązanie to jest na tyle uniwersalne, że smartwatch korzysta z tego samego numeru telefonu, co główny smartfon. Jednak operatorzy życzą sobie uiszczenia dodatkowej opłaty za obsługę dodatkowego urządzenia. W Stanach Zjednoczonych za taką przyjemność trzeba zapłacić 10 dolarów miesięcznie. Nie jest to mało, ale musimy pamiętać, że Internet mobilny za oceanem jest dużo droższy niż w Polsce. Z drugiej strony, Apple Watch 3 LTE nie jest dostępny w naszym kraju, ponieważ żaden z naszych rodzimych operatorów nie obsługuje jeszcze eSIM.

Apple Watch 3 LTE łączy się samoczynnie z nieautoryzowanymi sieciami Wi-Fi.

Problem zauważył redaktor Verge, kiedy testował nowy smartwach Apple. Urządzenie nie jest jeszcze dostępne w sprzedaży, ale jego wysyłka zacznie się za kilka dni. Początkowo Apple sądziło, że problem dotyczy tylko pojedynczego egzemplarza, ale po wymianie smartwatcha, redaktor zauważył ponownie ten sam problem. Niestety Apple Watch 3 LTE potrafi podłączyć się do nieuwierzytelnionej sieci Wi-Fi, która nie ma połączenia z Internetem i w niej utknąć. Urządzenie w takiej sytuacji powinno automatycznie przełączyć się z powrotem do sieci komórkowej, ale tego nie robi. Apple potwierdziło, że faktycznie ich oprogramowanie ma taki błąd i już pracuje nad poprawką. Ciekawe tylko, czy zdąży z jej dostarczaniem przed rozpoczęciem wysyłki Apple Watch 3. Brak takiej poprawki może zaszkodzić opinii Apple, ponieważ szacuje się, że od 80% do 90% osób, które zamówiły Apple Watch 3 w przedsprzedaży, wybrało wersję LTE.

Źródło: The Verge

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.