Steve Jobs uchodzi za osobę, która zrewolucjonizowała rynek telefonów komórkowych poprzez wprowadzenie iPhone’a. Uważa się również, że razem z nim umarła w Apple rewolucyjność, a Tim Cook serwuje fanom tylko odgrzewane kotlety. Czy jest tak naprawdę? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy samemu prześledzić historię iPhone’ów i zobaczyć, kiedy tak naprawdę Apple wprowadzało w swoich produktach istotne zmiany.

2007: pierwszy iPhone

iPhone

To była prawdziwa rewolucja na rynku urządzeń mobilnych. W styczniu 2007 roku Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a, który zapoczątkował znane nam dziś smartfony. Było do pierwsze urządzenie z dużym jak na tamte czasy dotykowym ekranem (3,5 cala) z systemem operacyjnym, który był wyposażony w dobrze działającą klawiaturę ekranową. Łączność odbywała się za pomocą sieci 2G GSM, a 2 MP aparat nie potrafił nagrywać filmów. Sprzedaż rozpoczęła się w czerwcu 2007 roku.

2008: iPhone 3G

iPhone 3G

Rok później ujrzeliśmy iPhone 3G, który reklamowany był hasłem: dwa razy szybszy, za połowę ceny. Z wyglądu nowy iPhone był bardzo podobny do poprzednika, ale dużo zmieniło się w środku. Wprowadzenie modemu 3G zbiegło się w czasie z uruchomieniem sklepu App Store (był on dostępny również na pierwszym iPhone’ie). Dodatkowo iPhone 3G był pierwszym smartfonem Apple z modułem GPS.

2009: iPhone 3GS

iPhone 3GS

Już wtedy Apple zaczynał serwować przysłowiowe odgrzewane kotlety. Nowy model dalej swoim wyglądem przypominał poprzedników, ale w środku znalazł się dużo procesor z zegarem o połowę wyższą częstotliwością taktowania. Apple zamontowało również nowszy aparat o rozdzielczości 3,15 MP, który potrafił już nagrywać wideo w rozdzielczości 480p w 30 klatkach na sekundę.

2010: iPhone 4

iPhone 4

W 2010 roku mieliśmy do czynienia z pierwszą rewolucyjną zmianą designu. Była to pierwsza szklana konstrukcja z metalową ramką oraz ekranem Retina o rozdzielczości 640 x 960 pikseli. Jednak modelowi temu towarzyszył pewien skandal. Apple chciało zaoszczędzić miejsca w środku smartfona, więc zewnętrzna ramka pełniła również funkcję anteny. Bardzo sprytna i innowacyjna konstrukcja, ale miała ona dość istotną wadę. Niestety, trzymanie iPhone 4 w ręku powodowało znaczne pogorszenie odbioru. Problem rozwiązywała silikonowa ramka.

2011: iPhone 4s

iPhone 4s

Był to najsmutniejszy rok w historii Apple. Steve Jobs zmarł 5 października 2011 roku, czyli dzień po prezentacji iPhone 4s. Największą innowacją w tym smartfonie był pierwszy raz wprowadzony asystent głosowy Siri. Dalej była to konstrukcja z ekranem o przekątnej 3,5”, co irytowało osoby, które chciałyby mieć większe urządzenie. Z dobrych stron, był to pierwszy smartfon Apple z dwurdzeniowym procesorem, oraz inżynierom z Cupertino udało się naprawić problem związany z ramką działającą jako antena.

2012: iPhone 5

iPhone 5

Jak przystało na Apple, co dwa lata firma wprowadza rewolucję w swoich smartfonach. Taki właśnie był również iPhone 5. Pierwszy raz od 2007, Apple zdecydowało się na niewielkie zwiększenie przekątnej ekranu (do 4”), ale co ważniejsze iPhone 5 posiadał ekran o proporcjach 16:9. Było to również pierwsze urządzenia Apple obsługujące 4G LTE oraz posiadające złącze lightning. Warto zwrócić jeszcze uwagę na fakt, że był to pierwszy smartfon Apple z chipsetem zaprojektowanym całkowicie przez tę firmę.

2013: iPhone 5s

iPhone 5s

W 2013 konkurenci Apple mieli już w swojej ofercie większe smartfony, dlatego też fani nadgryzionych jabłek oczekiwali tego samego. Jednak znowu otrzymali tak samo wyglądający smartfon, ale za to z wieloma ulepszeniami. To właśnie iPhone 5s był pierwszym smartfonem na świecie wyposażony w 64-bitowy chipset, którym był Apple A7. Również w tym modelu pierwszy raz zobaczyliśmy Touch ID, który o lata wyprzedzał to, co było zaimplementowane na ówczesnych urządzeniach z Androidem.

2014: iPhone 6 i iPhone 6 Plus

iPhone 6

Wreszcie po tylu latach fani Apple doczekali się smartfona z większym ekranem. Jednak, żeby wszyscy byli zadowoleni, na rynku pojawiły się dwa modele: iPhone 6 (4,7”) oraz iPhone 6s Plus (5,5”). Większy model oferował również dużo wyższą rozdzielczość ekranu (1080 x 1920 pikseli). Apple wyróżniało się wtedy designem, iPhone 6 zapoczątkował erę flagowców z aluminiową obudową. Samsung wyposażał wtedy swoje urządzenia z serii Galaxy S oraz Note w plastikowe tyły.

2015: iPhone 6s i iPhone 6s Plus

iPhone 6s

Chyba zaczynacie dostrzegać tutaj pewien schemat. Nowe iPhone’y z 2015 roku wyglądają z pozoru tak samo jak ich poprzednicy, jednak są to pierwsze modele, w których Apple zdecydowało się na zwiększenie grubości. Wynikało to z zastosowania nowego ekranu, który był wrażliwy na siłę nacisku, czyli 3D Touch. Apple wprowadziło tutaj również nagrywanie wideo w jakości 4K, które później można było edytować. Co prawda urządzenia z Androidem oferowały to wcześniej, ale Apple nie chciało wprowadzać tych samych ograniczeń, jak chociażby limitacja czasu trwania nagrania. Był to również pierwszy iPhone, który wspierał agregację częstotliwości, co pozwalało na pobieranie danych za pomocą sieci LTE-Advanced z prędkością do 300 Mbit/s.

2016: iPhone 7 i iPhone 7 Plus

iPhone 7

Modele te zostaną zapamiętane na długo, jako iPhone’y, w których Aplle zdecydowało się na pozbycie złącza audio jack. Rozpoczęły one również erę wodoodpornych iPhone’ów. Natomiast iPhone 7 Plus wyróżnia się podwójnym aparatem, który dzięki dodatkowej szosowce oferuje tryb portretowy. Oprócz tego Apple zainwestował w stabilizację obrazu, co przekłada się na wyraźniejsze zdjęcia oraz lepszej jakości nagrania. Podniesiono również kategorię modemu LTE (prędkość pobierania danych wzrosła do 450 Mbit/s).

2017: iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X

iPhone X

Na koniec mamy tegoroczne modele, które są Wam dobrze znane. Jeśli chodzi o nowości, to z tylna część obudowy została zastąpiona szkłem, co pozwoliło na zastosowanie bezprzewodowego ładowania. Wszystkie trzy modele wyposażone są w modem LTE-Advanced kategorii 16, czyli słynne już 1 Gbit/s. Jednak ulepszenia te nie przekonały klientów Apple do zakupu iPhone 8/8 Plus. Większość osób czeka aż w sklepach pojawi się iPhone X, który jest pierwszym bezramkowcem od Apple i posiada rewolucyjną technologię rozpoznawania twarzy Face ID, która zastąpiła w tym modelu Touch ID. Jest to również pierwszy smartfon Apple z ekranem OLED.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.