Czym jest zasięg sieci komórkowej? Większość osób “dobry zasięg” kojarzy z ilością kresek widocznych na ekranie smartfona. Tak naprawdę przysłowiowe kreski za dużo nie mówią o mocy sygnału odbieranego ze stacji bazowej. Szczegółowe informacje na ten temat w postaci dokładnej wartości liczbowej wyrażonej w dBm można uzyskać w menu ustawień Androida. Okazuje się jednak, że w nowym Androidzie P pojawi się możliwość ukrycia tej opcji na życzenie konkretnego operatora. Niestety zmiana ta nie jest ograniczone jedynie do tzw. brandowanych softów.

Operatorzy, sprzedając smartfony dostarczają je ze zmodyfikowanym przez siebie Androidem. Owe modyfikacje mają na celu dostosowanie urządzenia do danej sieci oraz zapewnienie 100% kompatybilności z oferowanymi usługami. Jednak w Polsce coraz popularniejsze są oferty bez urządzenia, które wolimy kupić w markecie lub z tzw. drugiej ręki. Podobna sytuacja występuje również w wielu innych krajach. Dlatego też Google umieściło w Androidzie plik vendor.xml, który pozwala na zapisanie ustawień specyficznych dla danego operatora. Może on zostać użyty chociażby do aktywacji wsparcia VoLTE dla urządzeń z niebrandowanym oprogramowaniem. Natomiast sieć rozpoznawana jest przez urządzenie na podstawie informacji zapisanych na karcie SIM. Jednak ostatnie zmiany odkryte w Android Open Source Project są trochę martwiące. Operatorzy będą mogli skorzystać z pliku vendor.xml, żeby ukryć szczegółowe informacje na temat mocy odbieranego sygnału.

Android moc sygnału

Zmiany wprowadzane w Androidzie P nie mają wpływu na API, z którego korzysta aplikacja Speed Test.

Analiza zmian wprowadzonych w kodzie źródłowym Androida wskazuje na to, że nowa funkcja pozwala jedynie na ukrycie informacji o zasięgu sieci. Jednak aplikacje mierzące poziom sygnału będą miały do niej dostęp. Dzięki temu możecie w prosty sposób samodzielnie przetestować, który smartfon najlepiej odbiera sygnał pochodzący od najbliższej stacji bazowej Waszego operatora. Natomiast posiadając karty SIM od kilku dostawców, możecie sprawdzić, który z dostawców ma najlepszy zasięg w Waszym domu. Miernik mocy sygnału dostępny w aplikacji Speed Test możecie również użyć do znalezienia miejsca, gdzie macie najlepszy odbiór. Silniejszy sygnał przekłada się na szybciej działający Internet, więc taka informacja może być przydatna przy podejmowaniu decyzji o ulokowaniu routera LTE.

Speed Test miernik sygnału

Źródło: XDA-Developers

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.