Latem tego roku wszyscy dwaj najwięksi brytyjscy operatorzy (EE oraz Vodafone) uruchomili komercyjne sieci 5G. Każdy z nich korzysta ze stacji bazowych Huawei. Jednak brytyjskie Ministerstwo Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (DCMS) nie zdecydowało jeszcze, w jakim stopniu (i czy w ogóle) pozwolić Chińczykom na budowę sieci 5G. Decyzja ma zapaść dopiero jesienią.

Początkowo wydawało się, że Brytyjczycy trzymają rękę na pulsie w sprawie tzw. afery Huawei. W końcu na Wyspach funkcjonuje centrum HCSEC (Huawei Cyber Security Evaluation Centre), które od wielu lat bada pod kątem cyberbezpieczeństwa sprzęt telekomunikacyjny Chińczyków. Jednak coroczne raporty nie dają Huawei powodów do radości. Co prawda Brytyjczycy nie znaleźli w chińskim sprzęcie żadnych backdoorów, jednak chiński telekom ma jeszcze dużo do zrobienia w sprawie bezpieczeństwa. Huawei musi jeszcze popracować nad funkcjonalnościami, które pozwolą operatorom na budowę bezpiecznych sieci 5G. Dlatego brytyjscy operatorzy nie mogą używać chińskich urządzeń w sieci szkieletowej. Jednak ograniczenie to nie dotyczy tzw. warstwy radiowej, czyli stacji bazowych. EE UK i Vodafone na razie z tego korzystają. Sytuacja ta może ulec zmianie.

Wielka Brytania nie wie jeszcze, czy pozwoli na 5G od Huawei

To nie jest przypadek, że temat obecności Huawei w brytyjskich sieciach 5G powrócił właśnie teraz. Donald Trump rozmawiał o tej sprawie z premierem Wielkiej Brytanii, Borisem Johnsonen. USA od kilku miesięcy uporczywie naciska swoich sojuszników, żeby Ci ze względów bezpieczeństwa zrezygnowali z urządzeń telekomunikacyjnych 5G od Huawei. Jednak żaden kraj ze Starego Kontynentu nie podjął takiej decyzji. Tak naprawdę, to cała Europa zwleka z podjęciem jakiejkolwiek wiążącej decyzji w tej sprawie. Przy czym żadne z państw nie zamiata tego tematu pod dywan. Kraje członkowskie Unii Europejskiej przeanalizowały ostatnio potencjalne zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa narodowego z perspektywy sieci 5G. Komisja Europejska zebrała przesłane opinie i je teraz analizuje.

Wielka Brytania zadeklarowała, że do końca roku podejmie decyzję w sprawie dopuszczenia Huawei do grona dostawców sprzętu używanego do budowy sieci 5G.

Źródło: BBC

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.