Technologia 5G nie jest jeszcze do końca gotowa, ale standard 3GPP 5G New Radio jest już prawie na ukończeniu. Oczywiście producenci stacji bazowych oraz terminali nie mogą czekać z założonymi rękoma na finalizację prac. Dlatego też inżynierowie już od dłuższego czasu pracują w pocie czoła nad nową technologią. Dzisiaj Deutsche Telekom (czyli niemiecki T-Mobile) pochwaliło się pierwszą stacją bazową dostarczoną przez Huawei i pracującą w ich komercyjnej sieci.

Nie od dziś wiadomo, że operatorzy na długo przed wprowadzeniem nowej technologii współpracują z dostawcami sprzętu telekomunikacyjnego. Jako klient testują nowe rozwiązania najpierw w laboratorium, a później w terenie. Jak wiecie, pierwsze komercyjne sieci 5G mają pojawić się na naszym kontynencie już za 3 lata. Prace idą w dobrą stronę, bo operatorzy czekają tutaj na rozwiązanie zgodne ze standardem 3GPP, co pozwoli na współpracę urządzeń pochodzących od różnych dostawców. Huawei pochwalił się tutaj stacją bazową zgodną z obecną niedokończoną jeszcze wersją standardu. Natomiast inżynierowie T-Mobile zaadaptowali ten sprzęt do swojej sieci.

Deutsche Telekom szykuje się na 5G pracujące w paśmie 3,7 GHz.

Zdziwieni? W Stanach Zjednoczonych oraz Korei trwają prace nad wprowadzeniem nowej generacji sieci komórkowych operujących w paśmie milimetrowym, 28 GHz oraz 36 GHz. Jednak moc sygnału radiowego o tak wysokiej częstotliwości bardzo szybko maleje wraz ze wzrostem odległości od anteny stacji bazowej. Dlatego wiele osób obawia się o problemy związane z zasięgiem sieci 5G. Jednak takie prawdziwe 5G będzie działać praktycznie na wszystkich częstotliwościach, również na tych, które używane są dzisiaj przez LTE oraz inne znane nam systemy radiowe. Dlatego T-Mobile od naszych zachodnich sąsiadów chce wprowadzić 5G w paśmie 3,7 GHz, które jest używane przez system WiMAX. Co prawda, zasięg i tak będzie tutaj gorszy niż w przypadku LTE. Dlatego też rozwiązanie przygotowane przez Huawei polega na równoległej pracy technologii 4G LTE i 5G. Oznacza to, że wszystkie operacje związane z mobilności terminala realizowane są za pomocą sieci LTE, a 5G jest używane tylko do transmisji danych.

Takie połączenie obu technologii pozwoliło na osiągnięcie prędkości 2 Gbit/s oraz opóźnienia na poziomie 3 ms. Oznacza to, że dane były przesyłane tylko za pomocą stacji bazowej 5G, a LTE zostało użyte do przesłania danych sygnalizacyjnych. Zastosowanie takiego hybrydowego rozwiązania jest rozsądnym podejściem. Dzięki temu koszt budowy sieci 5G nie będzie aż tak duży. W Polsce T-Mobile oraz Play posiadają rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Czy użyją go w podobny sposób? Przekonamy się o tym za 3 lata.

Źródło: T-Mobile (Deutsche Telekom)

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.