Ostatnio coraz częściej słyszymy o cudach, które za kilka lat mają oferować nam sieci 5G. Niektórzy operatorzy już demonstrowali możliwość zastosowania technologi 5G do dostarczania Internetu o prędkościach światłowodowych. Jednak wizja dotycząca miast korzystających z sieci 5G była do tej pory dość mglista. Dlatego Samsung uruchomił w Korei strefę „Miasto 5G”, która potencjalne zastosowania nowej technologi w dużych metropoliach.

Czym jest 5G? W dużym uproszczeniu nowa generacja sieci komórkowych będzie stanowić platformę oferującą szybką transmisję danych, obsługę ogromnej liczby urządzeń pracujących w tym samym czasie oraz praktycznie zerowe opóźnienia. Dzięki temu operatorzy oraz współpracujące z nimi firmy będą mogły zaoferować nam, firmom oraz instytucjom rządowym nowe usługi, których nie można świadczyć za pomocą obecnie działających sieci LTE. Jednak dalej nie mówi to nam, jak nowa technologia może wpłynąć na nasze codzienne życia oraz usprawnić przestrzeń publiczną, z której korzystamy. Jednak pewien zarys zbliżającej się do nas przyszłości nakreśla „Miasto 5G” uruchomione niedawno przez Samsunga w koreańskim mieście Suwon.

„Miasto 5G” Samsunga składa się z: stadionu, inteligentnego skrzyżowania oraz kiosku

Zacznijmy może od stadionu, który ma pokazać jak 5G wpłynie na nasz udział w dużych wydarzeniach sportowych oraz kulturowych. Tego typu imprezy charakteryzują się tym, że na niewielkiej przestrzeni znajduje się bardzo duża liczba użytkowników, która w tym samym czasie wysyła dane do Internetu (np. publikuje zdjęcia i nagrania wideo w mediach społecznościowych). W takich przypadkach z pomocą przyjdą nam stacje bazowe 5G wyposażone w anteny typu Massive MIMO, które zapewniają dużo większą pojemność systemu. Dzięki temu nowa technologia będzie w stanie zapewnić szybką transmisję danych dla większej liczby użytkowników niż LTE.

Jednak dużo ciekawszym zastosowaniem sieci 5G jest inteligentne skrzyżowanie, które zostało wyposażone w kamery CCTV, cyfrowe oznakowanie oraz różnej rodzaju czujniki komunikujące się za pomocą 5G, Wi-Fi, Bluetooth oraz Zigbee. Największe wrażenie robi zestaw 8 kamer nagrywających w czasie rzeczywistym obraz w wysokiej rozdzielczości, który jest od razu analizowany przez system. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie samochodów oraz pieszych. Na nagraniu widać, jak system reaguje na przechodnia przebiegającego przez środek skrzyżowania.

Ostatnim punktem demonstracji jest „Kiosk 5G”. Mamy tutaj do czynienia z punktem hot spot nowej generacji, który pozwala na pobieranie danych z prędkością rzędu 1 – 3 Gbit/s. Na razie Samsung testował swój kiosk z użyciem przejeżdżającego obok autobusu. Jednak w przyszłości tego typu punkty będą używane przez autonomiczne samochody, które będą używać ich do szybkiego pobierania map, filmów HD oraz aktualizacji oprogramowania.

Źródło: Samsung

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.