Wiele firm pracuje nad rozwojem nowej generacji sieci komórkowych. Przy czym najważniejsze są tutaj testy przeprowadzane wspólnie przez producentów stacji bazowych oraz operatorów. Jak do tej pory, żaden z producentów urządzeń mobilnych nie przestawił swojego prototypu smartfona obsługującego 5G. Z kolei Samsung chce wygrać wyścig 5G oferując nie tylko stacje bazowe oraz elementy sieci szkieletowej, ale również urządzenia abonenckie. Dlatego właśnie test, w którym użyto prototypowych tabletów, jest niezwykle interesujący.

Samsung wspólnie z japońskim operatorem KDDI pracuje nad uruchomieniem jednej z pierwszych sieci 5G na świecie. O ile w Europie mówi się głównie o budowie sieci nowej generacji z użyciem pasma 3,4 GHz – 3,8 GHz, to w krajach azjatyckich popularniejsze będą rozwiązania korzystające z pasma milimetrowego 28 GHz. Różnica w podejściu do budowy sieci 5G wynika z tego, że Japończykom marzy się przebywanie na stadionie i oglądanie wydarzeń sportowych za pomocą gogli VR oraz tabletów 4K. Sieć LTE nie byłaby w stanie obsłużyć transmisji tak dużej ilości danych ze względu na dużo mniejszą pojemność. Natomiast Samsung pokazał, że sieć 5G jest w stanie przesyłać obraz 4K do wielu urządzeń jednocześnie. Jednak nie to jest najważniejsze.

Samsung skonstruował prototyp tabletu obsługującego 5G na 28 GHz

Test odbył się na bejsbolowym stadionie w japońskim mieście Naha. Stacja bazowa została zamontowana latarni, a wiązka anteny obejmowała trybuny znajdujące się w pobliżu trzech baz (domowa, pierwsza oraz trzecia). Z kolei jednoczesna transmisja strumienia wideo do kilku urządzeń odbyła się przy użyciu techniki formowania wiązki. Oznacza to, że stacja bazowa posiada wielowiązkową antenę, która dane informacje przesyła tylko w kierunku wybranego urządzenia. Dzięki temu te same częstotliwości mogą zostać użyte przez kilka urządzeń. Technologia ta nie zwiększa maksymalnej prędkości dla pojedynczego użytkownika, ale znacznie poprawia pojemność stacji bazowej. Właśnie to zagadnienie jest najważniejsze dla operatorów, którzy chcą stosować sieci 5G na stadionach mieszczących 30 tysięcy osób.

Źródło: Samsung

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.