Badania nad nowymi technologiami wymagają ogromnych inwestycji. Dotyczy to również nowych standardów telekomunikacyjnych oraz korzystających z nich urządzeń. Dlatego Nokia zdecydowała się na pożyczenie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które zostaną przeznaczona na przyspieszenie prac nad 5G. Inwestycja ta jest wspierana przez Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych.

Europa potrzebuje sieci 5G. Technologia ta będzie mieć wiele zastosowań. Pierwsze z nich będą polegać na dostarczaniu szybkiego Internetu. Jednak to nie wszystko. Sieci 5G pozwolą operatorom na świadczenie nowych usług, które będą przeznaczone dla nowoczesnych przedsiębiorstw oraz miast. Zastosowania nowej technologi będą praktycznie nieograniczone. 5G będzie pozwalać zarówno na szybki przesył danych, jak i długi czas pracy urządzeń korzystających z Internetu Rzeczy. Dobrym przykładem są tutaj ciepłomierze korzystające z technologi NB-IoT za pośrednictwem stacji bazowych LTE. Projekt ten jest już realizowany w Polsce. Natomiast 5G pozwoli na masowe korzystanie z podobnych urządzeń.

Czy inwestycja w Nokię jest dobrą decyzją?

Nokia współpracuje z wieloma europejskimi operatorami sieci komórkowych. Fińskie stacje bazowe LTE funkcjonują już od dłuższego czasu m.in. w Polsce, Czechach, Niemczech, Holandii, Finlandii, Włoszech oraz Wielkiej Brytanii. Dlatego współpracujący z Nokią operatorzy będą zainteresowani dostosowaniem posiadanej infrastruktury do nowej technologii. Finowie mogą się również pochwalić wieloletnim kontraktem podpisanym na dostarczenie sprzętu oraz oprogramowania potrzebnych do budowy sieci 5G. Amerykański oddział T-Mobile zgodził się przeznaczyć na ten cel 3,5 miliarda dolarów (prawie 3 miliardy euro). Dlatego możemy być pewni, że pożyczone pieniące wrócą do europejskiej kasy.

Pod koniec maja bieżącego roku Europejski Bank Inwestycyjny pożyczył 250 milionów euro szwedzkiemu Ericssonowi. Jest to jeden z głównych konkurentów Nokii. Pieniądze te mają pomóc obu firmom w prześcignięciu azjatyckich konkurentów.

Źródło: Nokia

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.