Standardy opracowywane przez organizację 3GPP przewidują 2 tryby pracy sieci 5G: NSA (non-standalone) oraz SA (standalone). Najpierw powstaną sieci 5G NSA, które będą aktywnie współpracować z obecnie działającymi sieciami 4G LTE. Kolejnym krokiem w ewolucji sieci komórkowych będą rozwiązania 5G SA. Operatorzy jeszcze nie zaczęli budować sieci 5G NSA, a Huawei już się przymierza do rozwiązań 5G SA. Chińczycy mają już za sobą pierwsze udane testy.

Zacznijmy może od krótkiego przypomnienia czym różnią się sieci 5G NSA oraz SA. Operatorzy, którzy aktualnie testują nową technologię, stosują stacje bazowe (gNB) pracujące w trybie NSA (non-standalone). Polega to na tym, że dane sygnalizacyjne (np. informacje o stanie urządzenia) przesyłane są przez sieć LTE. Natomiast dane użytkownika (tj. pobierane i wysyłane pliki) transmitowane są z użyciem sieci 5G. Dzięki temu operatorzy mogą ograniczyć koszty i przyspieszyć budowę stacji bazowych korzystających z nowej technologi. Natomiast tryb SA (standalone) polega na tym, że stacja bazowa jest podłączona tylko do sieci szkieletowej 5G i nie potrzebuje do swojej pracy elementów z sieci LTE. Dlatego sieci 5G SA nazywane są często sieciami samodzielnymi.

Huawei testuje sieć 5G SA zgodną ze standardem 3GPP

Chińczycy są w tej komfortowej sytuacji, że zajmują się produkcją wszystkich urządzeń potrzebnych do budowy sieci 5G. Dlatego testy przeprowadzone w Pekinie odbyły się w środowisku złożonym z komercyjnych rozwiązań Huawei: rdzeń sieci szkieletowej 5G NextGen Core (NG Core), stacji bazowej gNB oraz terminala 5G z chipsetem Balong 5000. Wszystkie urządzenia zostały zaprojektowane zgodnie ze standardem opracowanym przez organizację 3GPP. Oznacza to, że sprzęt Huawei powinien bez problemów współpracować z urządzeniami 5G SA innych firm. Jednak przekonamy się o tym dopiero po testach, które potwierdzą kompatybilność poszczególnych elementów. Najważniejsze jest, żeby stacje bazowe 5G opracowane przez Huawei bezproblemowo działały razem z urządzeniami wyposażonymi w modemy Qualcomma oraz Samsunga.

Źródło: Huawei

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.