Chińczycy kupują usługi 5G niczym przysłowiowego kota w worku. Tamtejsi operatorzy mają już podpisanych 9 milionów umów z klientami, którzy zdecydowali się na kupno usług świadczonych w nowej technologi. Problem tylko w tym, że żaden z chińskich operatorów nie uruchomił jeszcze komercyjnej sieci 5G.

Już się przyzwyczailiśmy do tego, że w przedsprzedaży zamawiamy nowe smartfony czy też gry komputerowe. Jednak jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, żeby ktoś zamawiał w ten sposób nową usługę telekomunikacyjną. W końcu operatorzy działają w taki sposób, że najpierw budują nową infrastrukturę, testują ją i dopiero po udanych testach zaczynają sprzedaż nowych ofert. Jednak w przypadku 5G chińscy operatorzy postępują inaczej. Pomimo tego, że żaden z tamtejszych operatorów nie uruchomił jeszcze sieci 5G, to ruszyła już przedsprzedaż nowych taryf. Tak samo, jak w Korei, również w Chinach klienci są kuszeni ofertami z atrakcyjnymi smartfonami. Wygląda na to, że taka strategia jest bardzo opłacalna, bo chińscy operatorzy podpisali już umowy na usługi 5G z prawie 9 milion potencjalnych klientów.

Chiny liczą na bardzo duże zainteresowanie usługami 5G

Z przedsprzedażą usług 5G wystartowało we wrześniu tego roku trzech chińskich operatorów. Są nimi: China Mobile (5,32 mln podpisanych umów), China Unicom (1,75 mln omów) oraz China Telecom (1,76 mln umów). Oferowane plany taryfowe wiążą się ze sprzedażą nowych smartfonów obsługujących sieci 5G:

  • Samsung Galaxy Note 10+,
  • Vivo iQOO Pro,
  • ZTE Axon 10 Pro,
  • Xiaomi 9 Pro.

Pojawiły się również informacje dotyczące tempa budowy nowych sieci:

  • Pekin: ponad 8,8 tys. zainstalowanych stacji bazowych 5G z planem rozbudowy do 10 – 12 tys. do końca tego roku,
  • Szanghaj: planowane jest 10 tysięcy stacji w tym roku i 20 tysięcy do końca 2020 roku,
  • Kanton: ponad 20 tysięcy nadajników 5G do końca tego roku i 65 tysięcy w 2020 roku,
  • Shenzhen: 15 tysięcy stacji do końca tego roku.

Przy czym liczby te odnoszą się do stacji bazowych wszystkich operatorów. Z kolei China Telecom i China Unicom na początku września tego roku ogłosili, że będą budować wspólną warstwę radiową. Dzięki takiej współpracy operatorzy liczą na przyspieszenie wdrażania sieci nowej generacji i zmniejszanie kosztów jej budowy.

Źródło: Sina

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.