Belgijski rząd wycofał swoje poparcie dla pilotażowych testów sieci 5G w Brukseli. Problem sprowadza się do restrykcyjnych norm określających dopuszczalne natężenie pola elektromagnetycznego. Niestety operatorzy nie mogą uruchomić nowych systemów bez poluzowania obowiązujących przepisów.

Operatorzy na całym świecie testują obecnie sieci 5G. Niektórzy nawet uruchomili komercyjne usługi korzystające z nowej technologi. Jednak nie wszystkie telekomy mogą swobodnie pracować nad następną generacją telefonii komórkowej. W Belgi obowiązują normy PEM, które są surowsze od restrykcyjnych polskich norm. Dlatego tamtejszy minister telekomunikacji zamówił raport na temat możliwości uruchomienia sieci 5G w Brukseli przy obecnej normie 6 V/m. Jest ona 50 razy niższa od norm obowiązujących w innych krajach. Dla porównania w Polsce dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego wynosi 7 V/m.

Bruksela może zapomnieć o 5G jeśli nie zmieni norm PEM

Wynik raportu był bezlitosny. Belgijscy operatorzy nie mogą uruchomić nowych częstotliwości, jeśli rząd nie podwyższy norm. Brukseli grozi blackout internetu mobilnego. Zalecono wartość 14,5 V/m z późniejszą możliwością zwiększenia jej do 41,5 V/m. Dzięki temu operatorzy mogliby uruchomić nowe systemy radiokomunikacyjne korzystające z nieużywanych aktualnie częstotliwości. Niestety belgijski minister środowiska nie podziela tej wizji.

Céline Fremault wstrzymała projekt pilotażowych testów 5G w Brukseli. Pani minister nie chce robić z mieszkańców królików doświadczalnych. Przy czym nie chodzi tutaj o mity dotyczące szkodliwości 5G oraz “kontroli umysłów”. Całość sprowadza się do tego, że belgijskie ministerstwo nie wie jak w prosty sposób mierzyć poziom promieniowania elektromagnetycznego generowanego przez nowe usługi. Dlatego Céline Fremault nie chce zgodzić się na wdrożenie nowej technologi, która nie spełnia obecnie obowiązujących przepisów. Nie ma tutaj znaczenia czy będzie to 5G, czy coś innego.

Wszystko to oznacza, że Bruksela jest pierwszą europejską stolicą, która nie będzie gotowa na uruchomienie sieci 5G w 2020 roku.

Źródło: Fierce Wireless, Brussels Times

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.