Operatorzy komórkowi lubią chwalić się liczbami opisującymi ich sieć. Robią to zwłaszcza wtedy, kiedy dane te przemawiają na ich korzyść. Nie tak dawno T-Mobile chwaliło się, że ma już niemalże 10 tysięcy stacji bazowych LTE. Natomiast Orange już świętuje z okazji przekroczenia magicznej bariery 10 tysięcy stacji 4G. Oczywiście obie sieci wynik ten zawdzięczają współpracy prowadzonej w ramach spółki NetWorkS!, w której obaj operatorzy mają udziały wynoszące po 50%.

Dlatego też możemy się spodziewać, że T-Mobile niedługo pochwali się podobnym wynikiem. Jednak zarówno Orange, jak i T-Mobile posiadają stacje bazowe, które nie są zarządzane przez spółkę NetWorkS!. Dlatego też obie sieci posiadają w niektórych miejscach różny zasięg. Nie zmienia to jednak faktu, że większa część stacji bazowych LTE, z których korzystają klienci sieci Orange oraz T-Mobile (a także wirtualnych operatorów działających na ich infrastrukturze), należy do NetWorkS!. Dzięki takiej strategi rozwoju infrastruktury, sieć LTE Orange dociera już do 99,8% Polaków.

Ponad 5100 stacji bazowych Orange obsługuje pasmo 800 MHz.

To właśnie ono jest tzw. pasmem zasięgowym, które zapewnia dobry zasięg sieci LTE na terenie całego kraju. Dlatego też przy wyborze smartfona ważne jest, żeby upewnić się, że obsługuje on tzw. band 20, czyli pasmo 800EU, które jest specyficzne dla naszego kontynentu, ponieważ zostało ono wydzielone z tzw. dywidendy cyfrowej. Sieć Orange jest już na takim etapie rozwoju, że operator już nie musi za bardzo martwić się o zasięg LTE. Dlatego też „pomarańczowi” prowadzą inwestycje, które mają na celu zwiększenie pojemności sieci, co przekłada się na szybszy Internet mobilny. Dlatego już ponad 1/3 stacji bazowych sieci Orange obsługuje agregację częstotliwości przynajmniej dwóch pasm. Operator uważa, że można za ich pomocą korzystać z Internetu z prędkością rzędu 100 Mbit/s, a czasami nawet i 200 Mbit/s. Natomiast w tych miejscach, gdzie obciążenie sieci jest największe, instalowane są stacje bazowe agregujące wszystkie 3 pasma częstotliwości, które posiada Orange. Czyli 800 MHz, 1800 MHz oraz 2600 MHz. Stanowią one 1/4 sieci LTE-Advanced „pomarańczowych”, co przekłada się na około 835 stacji bazowych, czyli 1/12 całej sieci LTE Orange.

Jeżeli jesteście zainteresowani analizą szybkości rozrostu sieci Orange, to powyższe informacje możecie porównać z danymi zaprezentowanymi przez operatora w lipcu tego roku.

Źródło: Orange

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.