Apple już od dłuższego czasu stara się uniezależnić od firm przygotowujących układy scalone znajdujące się w iPhone’ach. Dlatego gigant postanowił zatrudnić kolejnych specjalistów, którzy mają doświadczenie w projektowaniu chipsetów dla urządzeń mobilnych, w tym modemów. Oznacza to, że Apple chce na dobre pożegnać się z Qualcommem i Intelem.

Qualcomm już na dobre pożegnał się z tytułem dostawcy modemów dla Apple. Teraz rola ta przypadła Intelowi, który nie tylko dostarcza modemy LTE, ale również pracuje nad modemem 5G, który znajdzie się w iPhone’ach w 2020 roku. Jednak Apple nie jest zadowolone z takiego obrotu spraw. Qualcomm cały czas pozywa giganta o naruszanie patentów, a Intel jest opóźniony w pracach nad układem obsługującym sieci 5G. Oznacza to, że marketingowcy Apple będą musieli w jakiś sprytny sposób wytłumaczyć fanom nadgryzionych jabłek, że przeszłoroczne iPhone’y będą technologicznie “zacofane”. Konkurenci, którzy zdecydowali się na współpracę z Qualcommem, już w przyszłym roku zaprezentują pierwsze smartfony 5G. Apple zrobi to rok później.

Apple “podbiera” pracowników konkurencji

Każdy, kto pracuje w branży IT, wie, że najlepszym sposobem na realizację szybkiego i udanego projektu jest zatrudnienie doświadczonych pracowników. Ci z kolei pracują już nad podobnymi projektami u konkurencji, więc trzeba zwabić ich atrakcyjną ofertą pracy. A gdzie pracują inżynierowie znający się na technologiach bezprzewodowych? Oczywiście w San Diego, mieście, w którym znajduje się główna siedziba Qualcomma. To właśnie tam Apple zamierza zatrudnić nowych pracowników, którzy będą pracować nad chipsetami od łączności bezprzewodowej. Umieszczone ogłoszenia o pracę sugerują, że Apple zamierza wyprodukować również swój własny modem 5G.

Apple ma już pewne doświadczenie w projektowaniu układów odpowiedzialnych za komunikację bezprzewodową. Znalazły się one w słuchawkach AirPods oraz w Apple Watch. Jednak doświadczenie to nie pozwala gigantowi na samodzielne opracowanie bardziej zaawansowanego układu, który mógłby znaleźć się w iPhone’ach. Dlatego gigant poszukuje inżynierów, którzy mają wiedzę z zakresu protokołów używanych w sieciach LTE. Mile widziane jest również doświadczenia związane z łącznością Bluetooth. Oprócz tego poszukiwane są osoby zaznajomione z technologiami używanymi w sieciach 5G oraz łączności za pomocą fal milimetrowych.

Źródło: Bloomberg

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.