GIMP

Kategoria: Grafika
Typ licencji: GNU GPL (GNU General Public License)

GIMP to potężne narzędzie dla grafików z którym konkurować może niewiele programów profesjonalnych i płatnych, a przez wielu uważany za niezastąpiony, co przy jego darmowej dystrybucji i stałym rozwoju tylko podnosi atrakcyjność. GIMP jest niezastąpiony zarówno podczas obróbki zdjęć jak i do realizowania malarskich wizji artystów. Ilością dostępnych narzędzi oraz bogactwem wtyczek z pewnością nie ustępuje swoim komercyjnym odpowiednikom.

Jedyny kłopot jaki pojawia się w przypadku pierwszego kontaktu z GIMP'em to nietypowy interfejs. Program składa się z trzech oddzielnych okien, które możemy dowolnie rozmieszczać na pulpicie (narzędzia, obraz, warstwy), daje to jednak możliwość ominięcia standardowego układu powszechnie stosowanego w innych programach i rozmieszczenia okien wedle własnego uznania. Docenić taki stan rzeczy można po kilku godzinach pracy z programem, a możliwości jakie oferuje są wystarczającą rekomendacją aby dać mu szansę.
 
Największą zaletą GIMP'a są jednak liczne dodatki i stały rozwój, a użycie skryptów w takich językach jak Python, Perl czy Scala stale owocuje znakomitymi wtyczkami z których dwie znajdziecie na naszej stronie w dziale dodatki.
 
W kategorii bezpłatnych programów graficznych GIMP nie ma sobie równych!

Strona programu: http://www.gimp.org/
Pobierz program: http://www.gimp.org/downloads/