Czy ktoś jeszcze korzysta z telefonów z Windows 10 na pokładzie? Statystyki pokazują wyraźnie, że Windows jest jednym z najmniej popularnych systemów operacyjnych na urządzenia mobilne. Aktualnie korzysta z niego 1,13% użytkowników smartfonów. Jednak policja w Hamburgu znalazła idealnie zastosowanie dla Lumii z tym właśnie systemem operacyjnym. Okazuje się, że policja ma bardzo ciekawy pomysł jak skorzystać na obecności Windowsa 10 na wielu platformach.

Wszyscy już wiemy, że smartfony Lumia z Windows Phone na pokładzie to już relikt przeszłości. Ostatni taki telefon pojawił się na rynku półtora roku temu. Aktualnie większość słuchawek z Windowsem na pokładzie jest produkowana przez HP, a nie Microsoft. Nie przeszkadza to jednak niemieckiej policji w Hamburgu, żeby skorzystać z zalet platformy UWP (Universal Windows Platform). Pozwala ona na opracowanie uniwersalnych aplikacji, które będą działać zarówno na komputerach z Windows 10, jak i urządzeniach mobilnych z Windows 10 Mobile. Dzięki temu policjanci mają mniej czasu spędzać na papierkowej robocie, a więcej działać w terenie.

Policja z Hamburga zamówiła 900 smartfonów Lumia

Całość kosztowała 100 tysięcy euro, więc wychodzi około 480 zł za pojedyncze urządzenie. Trzeba przyznać, że jest do dość ekonomiczne rozwiązanie, które może przynieść bardzo wymierne korzyści. Dzięki temu policjanci będą mogli wypełniać raporty bezpośrednio na miejscu zdarzenia, a nie robić papierowe notatki, które później trzeba przepisać do komputera na komisariacie. Oczywiście trzeba będzie tutaj zadbać o bezpieczeństwo przesyłanych danych, ale w dobie rozwiązań opartych o VPN (ang. Virtual Private Network) nie stanowi to najmniejszego problemu.

Hamburg policja

Niszowy system operacyjny jest dla policji dodatkowym atutem

Windows 10 Mobile jest praktycznie bezużytecznym systemem dla większości użytkowników smartfonów. Ludzie narzekają na małą ilość aplikacji oraz gorsze wsparcie dla programów, które już są. Nawet Facebook nie dba za bardzo o swoją aplikację na platformę Microsoftu i po prostu portuje wersję napisaną na iOS. Jednak dla policji jest to zaleta, ponieważ daje to pewność, że zakupione Lumie będą używane tylko w celach służbowych, bo do niczego innego się po prostu nie nadają. Mam tylko nadzieję, że za kilka lat nie okaże się, że Microsoft zawinie się całkowicie z rynku mobilnego i rozwiązanie Hamburskiej policji będzie się nadawać tylko do kosza. Być może już niedługo HP wyprodukuje kilka budżetowych modeli smartfonów z Windows 10. Wtedy wystarczy, żeby Microsoft rozwijał tylko oprogramowanie.

Źródło: MSPoweruser

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.