Premiera Xiaomi Mi 6 w Polsce jest wyczekiwana przez wielu fanów tej popularnej chińskiej marki. Na szczęście wiemy już, kiedy ona nastąpi. Xiaomi Mi 6 jest już dostępny w przedsprzedaży za niecałe 2 tys. zł, natomiast wysyłka tego smartfona rozpocznie się 1 września. Jednak czy jest to pełnowartościowy rywal dla flagowców Samsunga oraz Sony, które dysponują podobnej klasy chipsetem? Niektórzy uważają, że flagowce z Chin odbiegają od liderów rynku tylko nieznacznie gorszym aparatem.

Już w przypadku OnePlus 5 było widać, że producenci tańszych flagowców oszczędzają również na rozwiązaniach dotyczących łączności. Już pomijam takie kwestie jak jakość użytych materiałów, rodzaj użytego wyświetlacza czy też nie do końca potrzebna wodoodporność. Niestety, ale Xiaomi Mi 6 jest urządzeniem LTE kategorii 9, czyli pozwala na agregację 3 pasm, ale nie obsługuje modulacji 256 QAM (w Polsce jest ona używana w sieci T-Mobile). Na szczęście może się to jeszcze zmienić poprzez aktualizację oprogramowania. Dlatego też, jak na razie OnePlus 5 wypada tutaj lepiej (kategoria 12). Jednak smartfonom tym daleko do urządzeń z modemami LTE kategorii 16 (np. Samsung Galaxy S8 oraz Sony Xperia XZ Premium).

Xiaomi Mi 6 nie obsługuje pasma B20, czyli 800 MHz.

Wśród Internautów nie milkną dyskusje na temat obsługi pasma B20 przez poszczególne modele smartfonów Xiaomi. Dlaczego jest ono tak ważne? Pasmo LTE B20 określane jest mianem 800EU, czyli jest to specyficzny dla naszego kontynentu zakres częstotliwości używany przez LTE. Nie oferuje ono szybkiego Internetu mobilnego, ale operatorzy korzystają z niego jako tzw. pasma zasięgowego. To właśnie dzięki stacjom bazowym pracującym na paśmie 800 MHz operatorzy mogą pochwalić się zasięgiem LTE obejmującym 99% populacji kraju. Co prawda dysponują tam wąskimi kanałami (5 MHz lub 10 MHz), ale zawsze dorzucane jest do tego pasmo z innych częstotliwości poprzez agregację nośnych. Według bazy danych BTSSearch w Polsce najpopularniejsze są stacje bazowe pracujące na pasmach 800 MHz oraz 1800 MHz. Na szczęście Xiaomi Mi 6 obsługuje pasmo 1800 MHz (czyli B3). Działają również pozostałe pasma używane przez naszych operatorów, czyli: 2600 MHz (B7) oraz 2100 MHz (B1).

Xiaomi Mi 6 Qualcomm

Miejmy tylko nadzieję, że oprogramowanie będzie pozwalać na agregację pasm w tej kombinacji. Jeśli tak, to Xiaomi Mi 6 powinno najszybciej działać w sieci Play, ponieważ połączenie zasobów z pasm 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz da w sumie kanał o szerokości 40 MHz, co przekłada się na maksymalną prędkość pobierania danych 300 Mbit/s. Podobny wynik powinien byc również osiągnięty u Plusa, ponieważ tam 40 MHz uzyskuje się z agregacji dwóch pasm (1800 MHz i 2600 MHz). W T-Mobile oraz Orange Xiaomi Mi 6 zagreguje 30 MHz, co da 225 Mbit/s. Według aktualnie dostępnych informacji nowy flagowiec chińczyków nie obsługuje modulacji 256 QAM, ale może to zostać zmienione przez aktualizację oprogramowania.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.