HP jest jednym z bardziej znanych producentów laptopów, które wśród użytkowników cieszą się dobrą opinią. Jednak firma odkryła, że niestety wypuściła na rynek serie przenośnych komputerów z wadliwymi akumulatorami. Usterka powoduje przegrzewanie się baterii, co może prowadzić do poparzenia użytkownika i stwarzają ryzyko pożaru. Dlatego HP uruchomiło program wymiany wadliwych baterii. Oczywiście wszystkie koszty związane z wymianą zostaną pokryte przez producenta.

Bateria jest jednym z najważniejszych elementów każdego komputera przenośnego. Niestety komponent ten dość szybko się zużywa, więc warto skorzystać z każdej akcji darmowej wymiany akumulatorów. Powinny to zrobić nawet te osoby, które nie zauważyły żadnych niepokojących symptomów wskazujących, że bateria w ich laptopie jest wadliwa. Program bezpieczeństwa uruchomiony przez firmę HP dotyczy laptopów dopuszczonych do sprzedaży od grudnia 2015 roku do grudnia 2017 roku. Dotyczy to również używanych przez autoryzowane serwisy HP. Akcja dotyczy następujących serii:

  • HP Probook 64x (G2 i G3),
  • HP ProBook 65x (G2 i G3),
  • HP x360 310 G2,
  • HP ENVY m6,
  • HP Pavilion x360,
  • Notebooki HP 11,
  • Przenośne stacje robocze HP Zbook (17 G3, 17 G4 oraz Studio G3).

Firma HP przygotowała aplikację do sprawdzenia, czy Wasz laptop ma wadliwą baterię.

To, czy bateria w Waszym laptopie podlega darmowej wymianie, możecie sprawdzić za pomocą programu HP Battery Program Validation Utility dostępnego na stronie HP. Oprócz tego została przygotowana specjalna aktualizacja BIOS-u, który posiada „Tryb bezpieczeństwa akumulatora”. Po jego włączeniu wadliwa bateria zostanie rozładowana i nie będzie można jej naładować. Jednak po podłączeniu zasilania, możliwa będzie bezpieczna praca na komputerze wyposażonym w komponent wymagający wymiany.

HP przygotowało również proces hurtowego sprawdzenia akumulatorów. Skierowany jest on do osób (w praktyce firm), które mają do sprawdzenia co najmniej 5 baterii objętych programem. Szczegóły tej procedury udostępniane są przez regionalny zespół ds. procedury wymiany zbiorowej, z którym należy skontaktować się mialowo (dla Europy jest to adres EMEABulkBatteryRecall@hp.com). Więcej informacji można przeczytać w przygotowanym przez HP FAQ.

Źródło: Hewlett Packard Enterprise

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.