Standardowo, jak co miesiąc, publikujemy dla Was zestawienia obrazujące średnie prędkości pobierania oraz wysyłania danych w sieciach operatorów stacjonarnych, oraz mobilnych. W pierwszym powakacyjnym miesiącu wzrósł ruch w dużych aglomeracjach miejskich. Jednak nie odbiło się to negatywnie na wydajności poszczególnych sieci. Za miesiąc zobaczymy zmiany wynikające z rozpoczęcia roku akademickiego. Na ulicach miast widać już wzmożony ruch samochodowy. Czy to samo zauważą operatorzy w swoich sieciach?

Kolejna roszada w rankingu ogólnym.

Speed Test wrzesień 2017 stacjonarni
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.09.2017 – 30.09.2017 (link).

INEA oraz Toya osiągają w naszym rankingu zbliżone do siebie średnie prędkości pobierania danych. Dlatego też od kilku miesięcy obserwujemy naprzemienną zamianę pomiędzy tymi dwoma operatorami na pierwszym i drugim miejscu rankingu ogólnopolskiego. Tym razem na pierwszym miejscu znajduje się Toya z wynikiem bliskim 70 Mbit/s.

Ranking Wi-Fi bez większych zmian.

Speed Test wrzesień 2017 Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.09.2017 – 30.09.2017 (link).

Od kilku miesięcy przygotowujemy również ranking sieci Wi-Fi na podstawie pomiarów wykonanych za pomocą naszej aplikacji mobilnej. Co prawda od pewnego czasu nie widać większych zmian w jego czołówce, gdzie pierwsze miejsce zajmuje UPC z wynikiem utrzymującym się na poziomie 37 Mbit/s. Jednak ciekawe zjawiska można zauważyć na 3 i 4 pozycji podium. W tym miesiącu co prawda klienci sieci INEA nie zauważyli zmian, jeżeli chodzi o prędkość pobierania danych poprzez Wi-Fi. Jednak widać wyraźny wzrost przy ich wysyłaniu. Czyżby był to skutek akcji Dobrzy ludzie od internetu?

Ranking LTE również bez większych zmian.

Speed Test wrzesień 2017 LTE
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE za okres 1.09.2017 – 30.09.2017 (link).

Różnica pomiędzy T-Mobile, a Orange dalej utrzymuje się na poziomie 2 Mbit/s. Dalej czekamy na ponowne przekroczenie prędkości 25 Mbit/s w któreś z sieci LTE. We wrześniu dość spory spadek odnotowali klienci sieci Plus, którzy uzyskują prędkości niewiele różniące się od sieci Play.

Ogólny ranking mobilny 3G/4G również bez zmian.

Speed Test wrzesień 2017 mobilni
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie za okres 1.09.2017 – 30.09.2017 (link).

Mieszany ranking 3G/4G często odzwierciedla taką samą sytuację, jaka występuje w zestawieniu samego 4G LTE. Operatorzy zazwyczaj odnotowują zbliżone spadki oraz wzrosty średnich prędkości pobierania i wysyłania danych. Tak samo jest i tym razem. T-Mobile i Orange utrzymują stałą różnicę uzyskanych wyników, a Plus odnotowuje spadek na poziomie 12%, co zbliża go do Playa.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.