Druga połowa wakacji już za nami, więc sytuacja na łączach powinna wracać już do normy. Po okresie wakacyjnych zmaleje ruch w miejscowościach turystycznych, ale wzrośnie w aglomeracjach miejskich. Oczywiście operatorzy są na to przygotowani i cały czas prowadzą odpowiednie prace inwestycyjne. Pierwsze ich efekty powinniśmy zobaczyć już za miesiąc.

INEA awansuje na pierwsze miejsce w rankingu ogólnym.

Speed Test sierpień 2017 stacjonarni
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.08.2017 – 31.08.2017 (link).

INEA dość mocno pracuje nad tym, żeby znajdować się w gronie jednych z największych dostawców Internetu w Polsce. W poprzednim miesiącu średnia prędkość pobierania danych u tego operatora podskoczyła do 63,99 Mbit/s, co pozwoliło na zajęcie pierwszego miejsca. Toya tym razem znajduje się na drugim miejscu z wynikiem 61,02 Mbit/s, a UPC (58,65 Mbit/s) stabilnie na 3 pozycji.

W rankingu domowych sieci Wi-Fi każdy z operatorów odnotował niewielkie spadki.

Speed Test sierpień 2017 Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.08.2017 – 31.08.2017 (link).

Sierpniowe wyniki pomiarów prędkości sieci Wi-Fi zrobione za pomocą naszej aplikacji mobilnej są dość zaskakujące. Każdy z czołowych operatorów odnotował kilkuprocentowe spadki. W poprzednim zestawieniu INEA oraz Vectra zajmowali wspólnie 3 miejsce, jednak tym razem Vectra uzyskała wynik lepszy o 1,5 Mbit/s.

W rankingu LTE T-Mobile odrabia straty.

Speed Test sierpień 2017 LTE
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE za okres 1.08.2017 – 31.08.2017 (link).

Czyżby lipcowe spadki prędkości Internetu w sieciach LTE były spowodowane wakacyjnym „przesileniem”? Operatorzy pracują nad zwiększeniem pojemności swoich sieci w miejscowościach turystycznych przed rozpoczęciem sezonu urlopowego. Natomiast podczas niego prowadzą prace inwestycyjne w miastach, gdzie ruch jest wtedy mniejszy. Aktualnie T-Mobile ma przewagę nad Orange w postaci 2 Mbit/s.

W ogólnym rankingu 3G/4G znowu mamy sytuacją podobną do rankingu LTE.

Speed Test sierpień 2017 mobilni
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie za okres 1.08.2017 – 31.08.2017 (link).

Już od dłuższego czasu jest tak, że jak dany operator wysuwa się na prowadzenie w rankingu LTE, to w zestawieniu ogólnym Internetu mobilnego mamy analogiczną sytuację. Tutaj również T-Mobile odrabia ostatnie straty i tym samym utrzymuje 1 pozycję. Delikatny wzrost prędkości zaobserwowali również klienci sieci Plus.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.