Wraz z końcem roku przychodzi czas na przeróżne podsumowania. Pierwszym z nich jest publikowana co roku lista najpopularniejszych haseł, którymi zabezpieczamy swoje konta e-mail oraz używane przez nas serwisy. Niedługo poznamy również wyniki finansowe poszczególnych firm i zobaczymy dla kogo mijający rok okazał się najlepszy. W międzyczasie czekamy na ujawnienie sprawców najsłynniejszego ataku ransomware 2017 roku, którym było WannaCry.

123456 oraz password dalej są najczęściej używanymi hasłami

Firma SplashData przeanalizowała hasła do kont e-mail oraz serwisów internetowych, które wyciekły w 2017 roku. Na ich podstawie przygotowali listę 25 najczęściej używanych haseł. Na pierwszym miejscu kolejny rok z rzędu znalazły się hasła 123456 oraz password. Niestety, ale aż 4% osób korzysta z tego samego, a zarazem najpopularniejszego na świecie hasła. Natomiast 10% osób używa jednego z umieszczonych na liście haseł. Niestety takie postępowanie aż samo prosi się o kłopoty. Przykładem jest tutaj John Podesta (były doradca prezydenta USA), który do służbowej poczty elektronicznej używał hasła password. Natomiast popularne w naszym kraju hasło admin znajduje się na 15 pozycji.

najpopularniejsze hasła 2017

Firma Xtorm przygotowała powerbanka o pojemności 41 600 mAh

Xtorm AC Pro 41 600

Dla większości osób w zupełności wystarczające są powerbanki o pojemności 10 000 mAh, które są stosunkowo niewielkie oraz wystarczają na dość dłuższy czas. Natomiast Xtorm AC Pro 41 600 przeznaczony jest dla użytkowników, którzy w ciągu dnia chcą podładować nie tylko smartfona, ale również laptopa czy też zasilić inne urządzenie. Dlatego też powerbank firmy Xtorm wyposażony został w 2 gniazda 220 V, 2 porty USB 5V/3,4A oraz jeden port USB-C 5V/3,1A. Cena urządzenia wynosi 399 Euro, czyli niecałe 1 700 zł.

Seagate opracowało sposób na zwiększenie wydajności dysków twardych

Nowe rozwiązanie nazwane Seagate Multi Actuator opiera się na dwóch niezależnych zestawach głowic, które umieszczone zostały na osobnych ramionach. Dzięki temu udało się podwoić ilość wykonywanych operacji. Dzięki temu będzie można produkować większe dyski twarde bez konieczności obniżania ich wydajności. Nowa technologia ma za zadanie wypełnić lukę pomiędzy tradycyjnymi dyskami HDD, a napędami SDD. Co prawda w dobie miniaturyzacji dyski SSD już na dobre zadomowiły się w laptopach, jednak są one zbyt drogie dla współczesnych centr danych. Dlatego też technologia Multi Actuarator znajdzie zastosowanie dla dysków 3,5” montowanych w serwerach, komputerach stacjonarnych, czy też sieciowych macierzach dyskowych.

Korea Północna jest oskarżana o wypuszczenie robaka WannaCry

WannaCry

WannaCry jest najpopularniejszym atakiem ransomware, jaki został przeprowadzony w mijającym roku. Na początku maja komputery, które posiadały Windowsa bez zainstalowanych aktualizacji bezpieczeństwa, zostały zaatakowane przez lukę w protokole Samba. Tom Bossert, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Donalda Trumpa, w wywiadzie dla Wall Street Journal stwierdził, że za atak WannaCry odpowiada domniemanie powiązana z Koreą Północną grupa Lazarus Group. Podobnego zdania jest również rząd Wielkiej Brytanii. Oskarżenia te mają poparcie w postaci twardych dowodów, które nie zostały jeszcze przedstawione. Przy czym nie należy tutaj zapominać o fakcie, że atak WannaCry wykorzystywał opracowanego przez NSA exploita EternalBlue.

Być może powstanie nowa Nokia z fizyczną klawiaturą QWERTY

Aktualnie tylko BlackBerry produkuje współczesne smartfony z Androidem posiadające fizyczne klawiatury. Jednak urządzenia te nie mogą się przebić do szerszego grona odbiorców. Czy Nokii, a dokładniej HMD Global, się uda? Na razie trudno cokolwiek spekulować. Nokia TA-1047 ma być urządzeniem wyposażonym w Snapdragona 205, który nie podoła współczesnemu Androidowi, ale wystarczy dla Kai OS. Przekątna urządzenia wynosi 5,5”, przy czym 3,3” ekran ma oferować rozdzielczość 480 x 480 pikseli. Najprawdopodobniej na nadchodzących targach MWC dowiemy się czym faktycznie jest Nokia TA-1047.

Przeczytanie całego regulaminu Amazon Kindle zajmuje 9 godzin

Czy czytacie regulaminy dołączane usług, sklepów internetowych oraz instalowanych aplikacji? Z dużą pewnością można stwierdzić, że mało kto to robi. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ większość z nich jest napisana w niezrozumiały i pokrętny sposób. Australijska organizacja non-profit Choice postanowiła sprawdzić ile czasu zajmie przeczytanie regulaminu usługi Amazon Kindle. Wynajęty w tym celu aktor potrzebował aż 8 godzin oraz 59 minut, żeby przeczytać 73 198 słów regulaminu.

Nokia oraz Huawei podpisali porozumienie patentowe

Nokia Huawei

Nokia rośnie na kolejnego potentata na rynku patentów. Finowie najpierw wygrali spór patentowy z Apple, a później podpisali umowę o współpracy z Xiaomi. Teraz przyszła kolej na Huawei, który jest liczącym się graczem na rynku telekomunikacyjnym. Szczegóły na temat podpisanej umowy nie są znane. Więcej informacji na temat współpracy Nokii oraz Huaweia powinniśmy poznać przy okazji publikacji następnego kwartalnego raportu finansowego finów, w którym zawarte zostaną informacja na temat dochodów pochodzących od licencjobiorców. Nokia posiada wiele ważnych patentów (np. dotyczących wielosystemowych anten) jeszcze z czasów, kiedy firma ta była liderem rynku urządzeń mobilnych.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.