No to się porobiło. Trochę zwlekałem z napisaniem tego wpisu, żeby Was nie wprowadzać w błąd. Na początku myślałem, że nowy Chrome 55 nie działa na moim komputerze tak, jak należy. Jednak u moich znajomych było to samo, do tego używają oni różnych systemów operacyjnych. Zatem teraz mam już pewność. Flash na Chrome 55 działa zarówno pod Windowsem, Linux’em, jak i MacOS. W Chrome 55 pojawiła się natomiast możliwość preferowania HTML5, kiedy dana strona oferuje materiał w obu technologiach. Jednak jak na razie, opcja ta jest domyślnie wyłączona.

To nie pierwszy raz, kiedy moi koledzy po fachu puścili w świat niepotwierdzoną plotkę. W sumie nasza redakcja też się kiedyś nabrała na taką plotkę i napisaliśmy o domniemanym wznowieniu sprzedaży telefonu Samsung Galaxy Note 7. Tym razem wszyscy przestraszyli się, że po aktualizacji Chrome do wersji 55 przestaną działać ich ulubione strony z materiałami wideo oraz kamerkami (kolega mi powiedział ;)). Od kilku dni w Internecie aż huczy o rychłym końcu technologi Flash. Okazuje się, że prawda jest zupełnie inna.

Chrome 55 news
Chrome 55 blokuje Flash’a, niby…

Chrome 55 co prawda blokuje niektóre treści Flash, ale tak już jest od wersji 53.

Przeglądarka Google Chrome już od sierpnia tego roku blokuje takie mechanizmy Flash’owe jak moduły zbierające dane działające w tle oraz reklamy. Już wtedy pojawiły się plotki, że Chrome od wersji 55 będzie domyślnie blokować całą zawartość Flash, a wyjątkiem będzie tylko 10 wybranych serwisów. Okazuje się, że za dużo się tutaj nie zmieniło, bo już od wersji Chrome 54 (w 53 mowa była o wtyczkach, a nie zawartości Flash) dostępna jest opcja nazwana “Wykrywaj i uruchamiaj ważną treść Flash“.

Chrome 55 Flash opcje
Użytkownik sam może zdecydować jak będą traktowane materiały Flash, jednak nie jest to nowa opcja.

Domyślne zachowanie Chrome w kwestii Flash’a nie zmieniło się w wersji 55.

Nie zmienia to jednak faktu, że Google cały czas pracuje nad finalną wersją mechanizmu “HTML5 by default”, więc jest to wyraźny znak dla webmasterów, żeby zaczęli myśleć o pozbyciu się tej przestarzałej technologi ze swoich stron. Nawet domniemana “wielka 10” nie będzie uprzywilejowana. Google zrezygnowało już jakiś czas temu z pomysłu 10 uprzywilejowanych witryn, na których to Flash nie byłby blokowany. Zamiast tego opracowywany jest mechanizm Site Engagement (chrome://site-engagement), który uwzględnia to jak często odwiedzamy daną stronę. Skąd zatem to całe zamieszanie?

Wszystko zaczęło się od informacji, że Google ma zamiar niemalże definitywnie pozbyć się Flasha ze swojej przeglądarki do końca bieżącego roku. Sami o tym napisaliśmy w maju, a źródłem jest dyskusja mailowa deweloperów Chrome. Również kilka tygodni temu w sieci pojawiły się doniesienia, że właśnie Chrome 55 będzie blokować Flasha, jednak były to tylko powielenia początkowych doniesień z maja. Kilka dni temu finalna wersja Chrome 55 i niestety media zaczęły donosić o tym wielkim przełomie, a redaktorzy nawet nie sprawdzili tego na swoich komputerach. Tak to przynajmniej wygląda z mojej perspektywy.

[vlikebox]

Wielki plan “HTML5 by default” dla Google Chrome jest już prawie skończony.

Nie było to łatwe, ale udało mi się dotrzeć do wiarygodnego źródła, które opisuje jak teraz Google Chrome podchodzi do materiałów Flash. Dużo ciekawych informacji zawartych jest w prezentacji deweloperów przeglądarki. Jak na razie nikt nie myśli o usuwaniu odtwarzacza Flash z przeglądarki, ale domyślnie nie będzie on uruchamiany. Jest to bardzo zdrowe podejście do tematu, ponieważ użytkownik nie zostanie odcięty od “przestarzałych” stron. Jeżeli strona będzie oferować dany element (np. odtwarzacz wideo) w dwóch technologiach, to automatycznie zostanie wczytana wersja w HTML5. Jeżeli natomiast właściciel strony nie zadba o przeniesienie swojej strony na nowsze rozwiązania, to użytkownik będzie miał możliwość ręcznego uruchomienia materiałów we Flashu. Dodatkowo sami będziemy mogli zdefiniować zachowanie Chrome, wybierając jedną z dostępnych opcji.

Chrome flash plan
Planowane ustawienia wyświetlania materiałów Flash w przeglądarce Google Chrome.

Domyślnie użytkownik będzie pytanie o uruchomienie obiektów Flash podczas pierwszej wizyty na stronie.

Jak widzicie, jest to dopiero planowana funkcjonalność, ponieważ takiej opcji nie ma jeszcze do wyboru w Chrome 55. Oczywiście w każdym momencie będziecie mogli edytować listę wyjątków i zablokować wyświetlenie materiałów Flash na stronach, którym na to zezwoliliście. Jeżeli chcecie poeksperymentować z automatyczną preferencją materiałów HTML5 to możecie włączyć odpowiednią flagę w opcjach chrome://flags/. Aktualnie opcja ta będzie działać jedynie dla stron, który współczynnik Site Engagement będzie powyżej 30 punktów. Kiedy funkcjonalność uzyska od deweloperów status Stable, to limit ten zostanie obniżony do 1, czyli będzie on obowiązywać dla wszystkich stron.

Chrome 55 html5

Źródło: HTML5 by Default, Google Chrome Releases

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.