Nie ma to, jak wejść na swój ulubiony portal społecznościowy i otworzyć tablicę pełną selfies naszych znajomych — nieraz po kilkanaście jednego znajomego. Dlatego też naukowcy z Notthingham Trent University postanowili zbadać problem Selfitis i stworzyli skalę, która określi czy nasze działania to zwykła aktywność w sieci czy już zaburzenie psychiczne.

Temat ten powrócił, gdy nagle okazało się, że viralowy artykuł z 2014 roku dotyczący badań Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, określający słowo selfitis, jako nadmierne robienie autoportretów okazało się fałszywe. Dlatego teraz, odświeżając badania Mark D. Griggiths z Uniwersytetu w Nottigham oraz Janarthanan Balakrishnan z Thiagarajar School of Management w Indiach mogli zaprezentować swoje nowe wyniki badań. Postanowili oni rzetelnie sprawdzić, czy selfitis faktycznie można uznać za zaburzenie psychiczne. Aby uzyskać wyniki, opracowali oni na 20 pytań, w których badane osoby miały się ustosunkować w podstawowej skali pięciostopniowej. Dzięki wnikliwej analizie wyników określili trzy stopnie uzależniania od selfie: graniczne, poważne i chroniczne.

Na selfitis najbardziej narażona jest młodzież

Badania zostały przeprowadzone na 255 studentach w wielu szkolnym (16-20 lat) z dwóch edycjach szkół. Indie wybrano nieprzypadkowo – ten kraj odznacza się najwyższym stosunkiem użytkowników Facebooka do liczby mieszkańców. To także kraj z największą liczbą wypadków śmiertelnych spowodowanych wykonywaniem selfie w niebezpiecznych miejscach. Jak się okazało, wyniki 34% osób badanych wskazywały na graniczne uzależnienie od selfie, 40,5% poważne i aż 25,5% chroniczne. Co ciekawsze, częściej przypadłość Selfitis można wykryć u mężczyzn (57,5%) niż u kobiet (42,5%). Jak jednak można było się spodziewać, idąc z duchem czasu to najmłodsi wiekiem są najbardziej podatni na selfitis. Jak wskazały badania, aż 9% badanych wykonywało aż 8 selfie dziennie, z czego 25% przyznało, że minimum 3 z nich publikują publicznie w mediach społecznościowych. Powszechnie wiadomo, że Osoby, które cierpią na selfitis zazwyczaj starają się poprzez taką aktywność zwiększyć swoją pewność siebie. Jest to dobra metoda także na poprawienie sobie nastroju, czy prostego zwrócenia uwagi społeczeństwa, czy dostosować się do swojej grupy społecznej, a także zachować wspomnienia. Niestety nie zapomnijmy o brawurowych akcjach, takich jak robienie sobie selfie z dachów budynków. W końcu w ciągu kilku lat to takie wypadki śmiertelne przy robieniu selfie wyprzedziły między innymi ilość osób śmiertelnych z powodu ataku rekinów.

Prosty test na selfitis wyjaśni ci wszystko

Dla wszystkich, którzy też chcą sprawdzić swoje wyniki na podatność na selfitis wystarczy odpowiedzieć na podane niżej pytania. Skala oceny jest równa od 1 do 5, gdzie 1 oznacza „zdecydowanie się nie zgadzam”, a 5 „zdecydowanie się zgadzam”. W sumie można uzyskać 100 punktów, gdzie im większy wynik, tym bardziej określi nam prawdopodobieństwo, że nasza aktywność może być już uznana za zaburzenie.

 1. Robienie selfie wprawia mnie w dobry nastrój i pozwala bardziej cieszyć się otoczeniem.
 2. Mogę wyrazić siebie bardziej w swoim otoczeniu poprzez selfie.
 3. Robienie selfie pozwala lepiej zapamiętać wydarzenia i doświadczenia.
 4. Robię selfie jako trofeum dla przyszłych wspomnień.
 5. Dzielenie się selfie tworzy zdrową rywalizację między moimi przyjaciółmi i znajomymi.
 6. Wykonywanie różnych póz do selfie zwiększa mój status społecznościowy.
 7. Dodaję często selfie, by zebrać więcej lajków i komentarzy w mediach społecznościowych.
 8. Używam aplikacji do retuszowania zdjęć by moje selfie wyglądało lepiej od innych.
 9. Przyciągam dużo uwagi, gdy dzielę się selfie w mediach społecznościowych.
 10. Czuję się bardziej popularny, gdy udostępniam selfie.
 11. Gdy udostępniam selfie oczekuję, że moi znajomi będą mnie chwalić.
 12. Robienie selfie zmniejsza mój poziom stresu.
 13. Im więcej robię selfie, tym czuję się szczęśliwszy.
 14. Robienie selfie bez przerwy zmienia mój nastrój.
 15. Czuję się pewny siebie, gdy robię selfie.
 16. Myślę o sobie bardziej pozytywnie, gdy robię selfie.
 17. Robię sobie więcej selfie i oglądam je prywatnie, by zwiększyć swoją pewność siebie.
 18. Zwiększam poziom akceptacji w mojej grupie, kiedy dzielę się selfie w mediach społecznościowych.
 19. Czuję się ważniejszym członkiem grupy społecznościowej, gdy udostępniam selfie.
 20. Kiedy nie robię selfie, czuję się wykluczony z grupy.
BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.