Orange ma dość poważne problemy z rozbudową swojej infrastruktury światłowodowej. Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe blokują dostęp operatorowi do nieruchomości w celu rozbudowy infrastruktury. Przez to mieszkańcy niektórych osiedli nie mogą skorzystać z oferty Internetu światłowodowego od Orange, pomimo dobrej woli operatora. Podobne problemy ma również Netia. Sprawy takie trafiają do UKE, ponieważ tego typu praktyki są niezgodne z obowiązującym prawem.

Żebyśmy mogli cieszyć się szybkim Internetem, to operatorzy muszą najpierw zainwestować w swoją sieć szkieletową. Jednak w przypadku rozwiązań typu FTTH, czyli pasywnej sieci światłowodowej doprowadzonej do mieszkania abonenta, wymagana jest również modernizacja instalacji wewnątrz nieruchomości. Nowelizacja megaustawy, która wprowadziła zmiany w wielu rozporządzeniach, miała na celu wspieranie rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Znalazły się tam również zapisy, które ułatwiają operatorom dostęp do nieruchomości na cele telekomunikacyjne, czyli np. modernizację swojej infrastruktury.

Orange skierowało do UKE ponad 100 spraw dotyczących problemów w dostępnie do nieruchomości.

Oczywiście operator najpierw stara się rozwiązać tego typu problemy polubownie. Prośba o pomoc Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest ostatecznością. Taki obrót spraw nie jest też korzystny dla operatora, ponieważ rozstrzygnięcie sprawy zajmuje kilka miesięcy, co jest typowym graniem na zwłokę. Orange aktualnie oczekuje na decyzję w 57 takich sprawach. Podobne problemy ma Netia. Spółka przyznała, że ma opóźnienia w modernizacji swojej sieci, które spowodowane są wydłużeniem czasów uzyskiwania zgód od spółdzielni mieszkaniowych. W tym celu został powołany specjalny zespół, który zajmuje się pozyskiwaniem wspomnianych zgód.

Cała sprawa została nagłośniona przez problemy ze spółdzielnią w Legionowie.

Jeden z niedoszłych klientów Orange usłyszał od pracownika punktu obsługi klienta: „Możemy panu włączyć światłowód, ale pod warunkiem, że nie mieszka pan w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.” Rzecznik Prasowy Orange potwierdził te słowa. Faktycznie we wspomnianej spółdzielni operator ma problem z uzyskaniem zgody dostępu do nieruchomości. Sprawa ta została już skierowana do UKE 21 marca tego roku i jeszcze nie została rozstrzygnięta. W sieci można znaleźć komentarze, które sugerują, że spółdzielnia broni w ten sposób interesów swojej sieci kablowej. Natomiast zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej uważa, że nie widzi powodu udostępniania nieruchomości Orange w sposób uprzywilejowany wobec innych operatorów, którzy świadczą usługi za pomocą tych samych technologi.

Jednak największe problemy są w przypadku dużych spółdzielni. Orange podaje tutaj dla przykładu SM Przylesie w Koszalinie (9246 gospodarstw domowych) oraz SM Hutnik w Częstochowie (12 500 gospodarstw domowych). Niektóre zarządy są na tyle cwane, że wydanie takiej zgody na dostęp do nieruchomości uzależniają np. od wybudowania placu zabaw.

Źródło: TelkoIN, Orange

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.