Jak szybki może być Internet światłowodowy? Rozwiązania typu FTTH, w tym używany przez polskich operatorów GPON, pozwalają na pobieranie danych z prędkością 1 Gbit/s. Od niedawna właśnie taką prędkość mają do dyspozycji klienci Orange oraz UPC. Podobne pakiety mają w swojej ofercie również operatorzy lokalni (np. działająca w poznaniu INEA).

Czym się różni Internet światłowodowy od Internetu o prędkościach światłowodowych? Wszystko sprowadza się do technologi używanej przez danego dostawcy. Najszybsze łącza oferują rozwiązania typu FTTH (Fiber to the Home), w których to światłowód jest doprowadzany do mieszkania użytkownika i tak dopiero jest montowana skrzynka konwertująca sygnał optyczny na elektryczny. Aktualnie operatorzy stosują w tym celu rozwiązania GPON (Gigabit Passive Optical Network) z terminalami klienckimi wyposażonymi w port Ethernet 1 Gbit/s. Właśnie taka technologia jest stosowana m.in. przez Orange i INEA. Dzięki temu operatorzy Ci mogą swoim klientom oferować najszybsze łącza internetowe w Polsce. Natomiast pojęcie Internetu o prędkościach światłowodowych zarezerwowane jest dla rozwiązań hybrydowych typu HFC (Hybrid Fiber-Coaxial), które stosowane są np. przez operatorów telewizji kablowej. W tym przypadku światłowód jest doprowadzony do budynku (lub znajdującego się w pobliżu punktu dystrybucyjnego), a dalej sygnał przesyłany jest przewodami koncentrycznymi. Ta właśnie działa stosowana przez UPC technologia DOCSIS 3.1, która również pozwala na oferowanie Internetu o prędkości 1 Gbit/s.

Orange światłowód

Jak szybkie są łącza 1 Gbit/s?

Wszystko zależy od metody pomiaru. W przypadku łącz o prędkościach rzędu 150 Mbit/s – 600 Mbit/s operatorzy podają wartość, którą można uzyskać podczas testów. Natomiast w przypadku łącz 1 Gbit/s pojawia się problem w postaci ograniczenia wynikającego z połączenia kablowego Ethernet pomiędzy komputerem a routerem. Przepustowość 1 Gbit/s odnosi się w tym przypadku do warstwy łącza danych (L2). Natomiast pomiar wykonywany przez tester SpeedTest realizowany jest na warstwie transportowej (L4), która odpowiada za poprawny (i szybki) przesył danych pomiędzy serwerem a komputerem. Dlatego też maksymalna teoretyczna prędkość, jaką możecie uzyskać na łączu 1 Gbit/s, wynosi około 948 Mbit/s.

Szybki Internet wymaga równie szybkiego Wi-Fi. Dlatego Orange rozbudowało swoją ofertę związaną z sieciami Wi-Fi o rozwiązanie nazwane Smart Wi-Fi. Składa się ono z routera FunBox 3.0 (ze zaktualizowanym oprogramowaniem) oraz przekaźników Smart Wi-Fi Box. Posiadają one 2 porty Ethernet oraz moduł 802.11ac 1733 Mbit/s. Dzięki temu sprzęt oferowany przez operatora nie będzie stanowić przysłowiowego “wąskiego gardła”. Jednak może okazać się, że winę za wolno działający Internet będzie ponosić posiadany przez Was sprzęt. Dlatego, jeśli zdecydujecie się na zakup Internetu 1 Gbit/s, to powinniście również rozważyć wymianę posiadanych urządzeń lub dokupienie do nich nowych kart Wi-Fi.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.