Dobrze pamiętam czasy, kiedy to cała pracownia informatyczna korzystała z jednego łącza SDI (Szybki Dostęp do Internetu, a później Stały Dostęp do Internetu) o zawrotnej przepustowości 115,2 kbit/s. Mało która placówka oświatowa mogła sobie wtedy pozwolić na opłacenie szybszego łącza. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Orange Polska ma w ciągu 3 lat podłączyć 4,5 tys. za pomocą łączy światłowodowych o przepustowości nie mniejszej niż 100 Mbit/s.

Wszystko to odbywa się w ramach budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która ma za zadanie połączyć wszystkie szkoły w naszym kraju. Oczywiście nie ma tutaj mowy o żadnym monopolu, ponieważ w całym przedsięwzięciu biorą udział również inni operatorzy. Z dużych graczy jest to Inea, która ma podłączyć 641 szkół w Wielkopolsce oraz Netia, która dostarczy Internet światłowodowy blisko tysiąca szkół. Projekt jest bardzo ambitny, ponieważ zakłada, że do początku roku szkolnego 2018/2019, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna będzie obejmować 30,5 tys. szkół w całym kraju. Aktualnie szacuje się, że tylko około 5 tysięcy placówek edukacyjnych w Polsce ma dostęp do szerokopolskiego Internetu.

Inwestycja zostanie przeprowadzona w całości ze środków Orange Polska

Projekt jest niezwykle istotny dla mniejszych szkół, gdzie obecnie nowoczesne multimedialne metody nauczania nie mają szansy bytu. Nie można ich używać bez odpowiedniego zaplecza, jakim jest szybkie połączenie z Internetem. Oczywiście nie chodzi tutaj o bezcelowe surfowanie po sieci na lekcjach informatyki. W Internecie można znaleźć wiele kursów on-line oraz materiałów szkoleniowych, które mogą być użyte przez nauczycieli podczas lekcji.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma być siecią wirtualną, która będzie działać w ramach wybudowanej ze środków komercyjnych infrastruktury światłowodowej. Jednak 10,5 tys. lokalizacji zostanie podłączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej za pomocą środków publicznych pochodzących z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Osobną kwestią jest również finansowanie utrzymania budowanej sieci. Środki te będą pochodzić z budżetu państwa. Jednak musimy pamiętać o tym, że zawsze najdroższa jest budowa samej infrastruktury.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.