Świat się zmienia, a systemy zostają te same. Dlatego Google wychodzi z alternatywą i stworzyło specjalnego, odchudzonego Android Go dla urządzeń o pamięci ram nieprzekraczającej 1GB.

Trochę czasu minęło od wydania systemu operacyjnego Android i operowania na nim na urządzeniach posiadających pamięć operacyjną z przedziału 0,5 do 1 GB. Urządzenia te, gdzie większość z nich są telefonami, są nadal potrzebne na rynku mobilnym. Dlatego, Google wyszło z inicjatywą stworzenia nowego, odchudzonego systemu, specjalnie dla tych urządzeń. System zostanie odpowiednio zoptymalizowany dla telefonów o słabszej specyfikacji. Będzie to szczególnie ważne z jednego faktu. Zoptymalizowany system pozwoli uruchomienie większej ilości aplikacji bez efektu przycinania. Aplikacje dla Android Go także dostaną pewne przystosowania. Ciągłe uczucie braku miejsca na nowe aplikacje było utrapieniem dla użytkowników. Dlatego zespół Google specjalnie dla nich będzie oferował aplikacje zajmujące o wiele mniej miejsca w pamięci, a także samych zasobów sprzętowych. Idealnym przykładem mogą być w istocie aplikacje Facebook Lite, a także YouTube Go.

Urządzenia z systemem Android Go pojawią się na rynku już w przyszłym roku

Nowy system Android Go z pewnością pozwoli na udostępnienie wielu nowych funkcji dla telefonów z niższej półki cenowej. Jak mówi Google, urządzenia te mają pojawić się na rynku już w przyszłym roku. Niestety, nie wiemy jeszcze, który z producentów urządzeń mobilnych będzie tworzył urządzenia o słabszej specyfikacji wraz z systemem Android Go. Jedno wiemy na pewno, tego typu urządzenia z pewnością zdobędą uznanie na rynkach dopiero co rozwijających się, gdzie dostęp do szybkiego internetu jest jeszcze ograniczony. Oczywiście, tego typu aplikacje jak YouTube Go czy Facebook Lite, między innymi mają pomóc w optymalizacji wykorzystania łączą.

Źródło: Google I/O

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.