Niskie częstotliwości radiowe są atrakcyjne dla operatorów, ponieważ łatwo jest za ich pomocą uzyskać zadowalające zasięgi. Dlatego też dość obiecująco szykuje się przetarg na częstotliwości z pasma 450 MHz. Do tej pory działał na nim system CDMA Orange, jednak pomarańczowy operator zdecydował się na nieprzedłużanie licencji. Natomiast UKE, żeby uatrakcyjnić oferowane pasmo, postanowiło poszerzyć oferowane bloki o 0,5 MHz, co daje w sumie parę bloków o szerokości 5 MHz.

W uzasadnieniu UKE czytamy: Opracowanie Projektu uzasadnione jest koniecznością harmonizacji technicznych warunków udostępniania i efektywnego wykorzystywania zakresu 452,5-460,0 MHz oraz 462,5-470,0 MHz poprzez stopniowe uwolnienie zakresów częstotliwości 457-457,5 oraz 467-467,5 MHz, wykorzystywanych dotychczas przez wąskopasmowe dyspozytorskie systemy radiokomunikacji ruchomej lądowej (wykorzystujące kanały o szerokości 12,5 kHz), w tym typu trankingowego oraz systemy transmisji danych o krajowym i regionalnym obszarze działania, pracujące z maksymalną mocą promieniowania nieprzekraczającą 25 W (14 dBW ERP) w celu wyznaczenia tych zakresów częstotliwości, łącznie z zakresami 452,5-457 oraz 462,5-467 MHz, na potrzeby szerokopasmowych systemów radiokomunikacyjnych wykorzystujących bloki częstotliwości o szerokości 2×5 MHz.

UKE szykuje pasmo 450 MHz pod pracę w systemie LTE.

Zarówno LTE, jak i nadchodzące 5G są systemami, które zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby mogły pracować w dowolnym paśmie częstotliwości. Prawdą jest również to, że stacje bazowe LTE pozwalają również na pracę w węższych blokach częstotliwości, niż równe 5 MHz. Jednak jest to rozwiązanie niestandardowe. Dlatego też decyzja UKE o poszerzeniu bloków częstotliwości z pasma 450 MHz do pełnych 5 MHz jest rozsądną decyzją, która na pewno spodoba się podmiotom przystępującym do przetargu. Problem jest tylko taki, że mamy tutaj do czynienia z pojedynczą parą bloków częstotliwości. Zatem, zwycięzca nadchodzącego przetargu może być tylko jeden. Problemem jest również niska dostępność urządzeń (tj. smartfonów) obsługujących pasmo 450 MHz. Jednak z drugiej strony tego typu pasma używane są głównie dla usług „machine to machine” (M2M).

Źródło: UKE

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.