Narrow Band IoT (NB-IoT) jest jedną z dwóch technologi Internetu Rzeczy, która jest przewidziana przez organizację 3GPP do pracy za pośrednictwem sieci LTE. Drugą z nich jest LTE-M. Jednak T-Mobile zdecydował się na inwestowanie w NB-IoT, które jest szczególnie interesujące z uwagi na długi czas pracy urządzenia zasilającego baterią. Wynosi on aż 10 lat. Pierwsze stacje bazowe obsługujące NB-IoT zostały uruchomione w Gorzowie Wielkopolskim.

T-Mobile aktualnie przygotowuje się do uruchomienia kolejnych stacji bazowych tego typu w innych częściach Polski. Masowe uruchomienie nowej technologi na terenie całego kraju ma nastąpić w 2018 roku. Aktualnie T-Mobile zbudował niewielką sieć NB-IoT pracującą na częstotliwościach z pasma 800 MHz. Dzięki temu technologia ta nie będzie miała problemów z zasięgiem, a urządzenia IoT będą mogły nadawać z niewielką mocą. Osoby korzystające z Internetu mobilnego od T-Mobile nie mają co obawiać się pogorszenia jakości usługi, ponieważ nawet duża liczba urządzeń Narrow Band IoT nie będzie miała negatywnego wpływu na działanie sieci LTE. T-Mobile zdecydował się na uruchomienie NB-IoT na częstotliwościach z pasma separacyjnego (ang. guard band).

Narrow Band IoT
Trzy możliwe tryby pracy systemu Narrow Band IoT.

Narrow Band IoT w sieci T-Mobile oznacza nowe produkty oraz usługi.

Technologia ta przeznaczona jest do komunikacji między urządzeniami, która nie wymaga wysokich przepływności danych. Klienci indywidualni skorzystają w pierwszej kolejności z rozwiązań typu smarthome, które oferować będzie przykładowo sterowanie oświetleniem, temperaturą, monitorujące zużycie wody, prądu, gazu itp. Natomiast administracja powinna się zainteresować rozwiązaniami smartcity, które obejmować będą systemy monitorujące parkingi, zarządzające systemem oświetleniowym czy też oczyszczania miasta (inteligentne śmietniki z czujnikami informującymi służby o konieczności wywozu śmieci). Natomiast przedsiębiorcy skorzystają z systemów smartmetring, które pozwalają na zdalne odczytywanie liczników zużycia energii elektrycznej, wody, gazu oraz ogrzewania. Kolejną planowana grupą rozwiązań są monitoringi maszyn oraz urządzeń. Mówi się również o inteligentnych budynkach, które będą wyposażone w systemy kontrolowania dostępu, rozwiązania alarmowe oraz monitoringu. Co prawda część z tych rozwiązań dostępnych jest już dziś. Jednak są to zazwyczaj dedykowane systemy, które nie zawsze pozwalają na zdalny dostęp. Natomiast Narrow Band IoT daje duże większe możliwości, które wynikają z zastosowania ogólnokrajowej sieci LTE oraz urządzeń o niezwykle niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Źródło: T-Mobile

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.