Producenci stacji bazowych oraz środowiska akademickie współpracują ze sobą na całym świecie. Wśród nich znajduje się również polski oddział Nokii oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji w 2015 roku powstało laboratorium LTE współfinansowane przez Nokię. Teraz współpraca ta została rozszerzona o uruchomioną właśnie naukowo-demonstracyjną sieć LTE. Jest to pierwszy tego typu projekt w naszym kraju.

Sieć LTE, która funkcjonuje na kampusie LTE, składa się z kilku stacji bazowych oraz w pełni funkcjonalnej sieci szkieletowej i serwerów umieszczonych w laboratorium. Dokładnie z takich samych elementów składają się sieci LTE używane przez operatorów. Oczywiście akademickie stacje bazowe posiadają zezwolenia na korzystanie z licencjonowanych częstotliwości. Dzięki temu pracownicy naukowi AGH oraz studenci będą mogli prowadzić badania z użyciem prawdziwej sieci komórkowej, która funkcjonuje w realnych warunkach. Tego typu badania mają dużo większy walor naukowy, ponieważ przeprowadzone eksperymenty uwzględniają wszystkie zjawiska fizyczne, które jest niezwykle trudno odzwierciedlić w laboratorium.

Naukowo-demonstracyjna sieć LTE daje duże możliwości

Aktualnie sprzęt dostarczony przez Nokię może być używany zarówno do celów dydaktycznych, jak i naukowych. Mogłoby się wydawać, że technologia LTE jest dla nauki już dobrze znana i trochę przestarzała. Jednak nic bardziej mylnego. Aktualnie mamy do czynienia z ewolucją sieci 4G, które będą oferować aplikacje przeznaczonych dla 5G. Mowa tutaj oczywiście o urządzeniach IoT, które będą działać za pośrednictwem specjalnie dostosowanych stacji bazowych LTE. Obserwujemy również stale zwiększające się prędkości transmisji danych za pomocą sieci LTE-Advanced, które niedługo staną się sieciami 4,9G (lub pre-5G). Całkiem możliwe, że sprzęt dostarczony przez Nokię zostanie w przyszłości dostosowany do technologii 5G.

Tego typu współpraca jest korzystna zarówno dla Nokii, jak i AGH. Uczelnia zyskuje w ten sposób dobrze wyposażone laboratorium, które pozwoli studentom na zdobycie praktycznej wiedzy podczas zajęć laboratoryjnych oraz realizacji naukowych projektów. Z kolei Nokia może swoją działalnością zainteresować studentów, którzy wybiorą fińskiego giganta na swojego pierwszego pracodawcę.

Źródło: AGH, Nokia

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.