Urządzenia 2 w 1” to termin odnoszący się do laptopów hybrydowych, czyli sprzętów łączących w sobie cechy laptopa oraz tableta. Dzięki swojej wszechstronności tego typu urządzenia zyskują coraz większą popularność. Przełożyło się to m.in. na nowe funkcje w najnowszych wersjach systemu Windows, które usprawniają korzystanie z dotykowego ekranu. Przedstawiamy kilka ciekawych urządzeń 2 w 1, które można kupić na polskim rynku.

Urządzenia 2 w 1 – zalety i wady

Laptopy hybrydowe mają za zadanie być odpowiedzią na pytanie „tablet czy laptop”. Ich praca opiera się na umieszczeniu wszystkich niezbędnych komponentów – takich jak procesor czy pamięć RAM – pod ekranem. To pozwala na bezpieczne odłączenie wyświetlacza od klawiatury i korzystanie ze swojego sprzętu w trybie tableta. Wszystkie urządzenia 2 w 1 muszą zatem być wyposażone w dotykowy ekran.

Wśród największych zalet laptopów hybrydowych można wymienić wygodę i przenośność. Wyświetlacz w tego typu urządzeniach zazwyczaj ma przekątną nie większą niż 13 cali, dzięki czemu możemy go bez problemu zabrać w każde miejsce. Często także pojawiają się znane z tabletów i smartfonów funkcje automatycznego obracania ekranu, co jeszcze bardziej usprawni korzystanie z urządzenia. Urządzenie 2 w 1 będzie także dobrym wyborem dla osób, którym w tabletach brakuje obecności fizycznej klawiatury.

Niestety, tak jak wszystkie kompromisy, to rozwiązanie nie jest bez wad. Miejsca na podzespoły jest na ogół mniej niż w tradycyjnym laptopie, co ogranicza wydajność zastosowanych części. Choć moc obliczeniowa jest większa niż w przypadku tableta, urządzenia 2 w 1 wciąż pozostają w tyle za laptopami. Pomimo tego hybryda będzie dobrą opcją, gdy zależy nam na przenośności bez znacznej straty wydajności – na przykład wtedy, gdy musimy pracować w podróży.

Kiano Intelect X3 HD

Kiano Intelect X3 HD

Zestawienie otwiera budżetowa propozycja od polskiej firmy Kiano działająca pod kontrolą systemu Windows 10 Home. Intelect X3 HD został wyposażony w 10-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1 280 na 800 pikseli, który obsługuje multi-touch do 10 punktów. Urządzenie napędzane jest 4-rdzeniowym procesorem Atom Z8350 od Intela o taktowaniu zegarów 1,44 GHz (1,92 GHz w trybie Turbo) wraz z zintegrowaną grafiką Intel HD Graphics 400.

Ilość pamięci RAM to zaledwie 2 GB, a na dane użytkownika przygotowano jedynie 32 GB, jednak są to dość dobre parametry w tej półce cenowej. Pojemność baterii wynosi aż 6 000 mAh, co pozwoli nawet na 8 godzin pracy. Wraz z klawiaturą Intelect X3 HD waży 1,2 kg. Cena jest zdecydowanie największą zaletą tego urządzenia – hybrydowy laptop od Kiano kosztuje zaledwie 600 złotych.

Acer Spin 1

Acer Spin 1

Spin 1 to konwertowalny laptop z Acera wyposażony w 11,6-calowy dotykowy ekran IPS Full HD, który może być obsługiwany dedykowanym rysikiem Acer Active Stylus. To urządzenie sprzedawane jest w dwóch wariantach, różniących się zastosowanym procesorem. Słabsza wersja korzysta z układu Intel Celeron N3350 (2 x 2,4 GHz) ze zintegrowaną grafiką HD Graphics 500. Do drugiego modelu trafił natomiast 4-rdzeniowy Pentium N4200 z maksymalnym taktowaniem zegarów 2,5 GHz i nieco sprawniejszym procesorem graficznym HD Graphics 505. Obydwa warianty oferują 4 GB RAM-u. W kwestii miejsca na dane użytkownika dostępne są kolejne wersje: mamy do wyboru 32, 64 lub 128 GB. Sprzęt od Acera działa pod kontrolą Windowsa 10 Home.

Producent zadbał o jakość wykonania, stosując obudowę wykonaną w całości z metalu. Przekłada się to nie tylko na bardziej elegancki wygląd, ale także na większą wytrzymałość urządzenia. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych wersji procesorów Acer Spin 1 pozwala nawet na 8 godzin pracy na jednym naładowaniu. Ceny wersji z Celeronem zaczynają się od 1 400 złotych, zaś za wariant z mocniejszym układem zapłacimy około 2 300 złotych.

Dell Inspiron 13 5378

Dell Inspiron 13

Dell Inspiron 13 5378 to urządzenie o dość interesującej konstrukcji – producent zastosował specjalne zawiasy, które pozwalają na dowolne obracanie ekranu. To przekłada się na jeszcze większą wszechstronność niż w przypadku innych sprzętów w tej kategorii. 13,3-calowy ekran IPS wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD. Za obliczenia odpowiada 2-rdzeniowy procesor Intel Core i5-7200U o taktowaniu do 3,1 GHz wspierany przez 8 GB RAM-u. Taka specyfikacja pozwoli na sprawność pracy porównywalną do tradycyjnego laptopa. Na dane użytkownika przygotowano 256-gigabajtowy dysk SSD.

Inspiron 13 5378 pracuje pod systemem Windows w wersji 10 Home. Bateria urządzenia pozwala na 8–9 godzin działania na jednym ładowaniu. Całość waży około 1,6 kilograma. Cena urządzenia wynosi około 3 300 złotych.

Microsoft Surface Pro

Microsoft Surface Pro

To właśnie Microsoft w dużej mierze odpowiada za rosnącą popularność urządzeń 2 w 1. Kolejne aktualizacje Windowsa wprowadzają coraz więcej usprawnień dla laptopów hybrydowych. Nie można także zapomnieć o świetnej serii Surface. Najnowsza hybryda Microsoftu została wyposażona w topowe podzespoły. W roli procesora pojawiają się układy Intela z serii Core i5 i Core i7 siódmej generacji. Dostępny jest także wariant z energooszczędnym Core M3. Ilość pamięci RAM może wynosić 4, 8 lub 16 GB, a dostępne pojemności dysku SSD to 128, 256, 512 GB oraz 1 TB.

Wyświetlacz Surface Pro ma przekątną 12,3 cala i rozdzielczość 2 736 na 1 824 pikseli. Zadbano o wsparcie dla odczytu dotyku z wielu punktów jednocześnie – funkcję tę Microsoft nazywa PixelSense. Bateria Surface Pro pozwala nawet na 10 godzin pracy. Z pewnością jest to urządzenie odpowiednie dla wymagających użytkowników, co przekłada się również na cenę – najtańszy wariant kosztuje 4 000 złotych. Wersja z procesorem i5 kosztuje od 5 do 6,5 tysiąca złotych, z kolei topowy wariant z Core i7 to wydatek rzędu 10 tysięcy złotych.