Jakiś czas temu pisaliśmy o niewielkich pojazdach elektrycznych. Jest to rozwiązanie wygodne i przyszłościowe. W tym momencie ich sytuacja na rynku jest dosyć stabilna, a same pojazdy są stosunkowo tanie, gdyż niesprzyjająca aura odstrasza potencjalnych nabywców. Być może jest to dobra pora by zaopatrzyć się w takie urządzenie.

Który pojazd elektryczny wybrać?

Nie ma czegoś takiego jak najlepszy pojazd elektryczny, każdy z rodzajów ma swoje wady i zalety. Hulajnogi są dosyć proste w obsłudze, zazwyczaj mają dobry zasięg i całkiem wysoką prędkość maksymalną. Wydają się być więc bardzo dobrym wyborem dla początkującego użytkownika, który pragnie zapoznać się z urządzeniami tego typu. Ale nie są pozbawione wad – same hulajnogi nie dostarczają nam aż tak wiele wrażeń jak np. deskorolki, które nieraz potrafią być szybsze i lżejsze (co podczas transportu po wyładowaniu baterii ma monumentalne znaczenie). Być może z jakiegoś powodu wpadnie nam do głowy pomysł by nabyć jeździk, albo jeszcze inny pojazd elektryczny – w takim wypadku warto przygotować się na długą naukę jeżdżenia.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru pojazdu elektrycznego?

Przede wszystkim na zasięg – nie tylko ten deklarowany przez producenta, ale rzeczywisty, który poznamy dzięki opiniom w internecie. I tu uwaga – zasięg pojazdu elektrycznego jest ściśle zależny od ciężaru jaki ma wozić – czyli po prostu nas i ładunku (plecak, teczka etc.), im jest on większy, tym liczba kilometrów jakie możemy przejechać mniejsza. Duże znaczenie ma również prędkość maksymalna, aczkolwiek podchodźmy do niej w taki sam sposób jak do zasięgu. Kolejnym parametrem na który musimy zwrócić uwagę jest waga – im większa tym ciężej będzie nam transportować dany pojazd po skończeniu się energii w ogniwie baterii. Co do baterii – czas ładowania też nie będzie dla nas obojętny. Inną kwestią jest maksymalne obciążenie – aczkolwiek wynosi ono zazwyczaj ponad 90 – 100 kilogramów. A więc jak widać technicznych aspektów jest dosyć sporo, dlatego warto spędzić nieco czasu na ich przeglądanie, albo zapoznać się z naszymi propozycjami.

Najlepsza hulajnoga elektryczna:

Xiaomi MiJia – doskonałe parametry za około 2 000 złotych

Ten model hulajnogi produkowany jest przez znaną w Polsce markę Xiaomi. Chiński producent stworzył wydajny produkt, który szczególnie sprawdzi się w przypadku codziennego użytku. Maksymalna prędkość tego modelu to 25 km/h, natomiast maksymalny zasięg to aż 30 km. Najwyższe obciążenie na jakie przygotowana jest ta hulajnoga to 100 kilogramów. Ważnym aspektem jest certyfikat wodoodporności – IP54, i przydatne oświetlenie, które zwiększa nieco naszą widoczność na trasie. Z wad należy jednak wymienić czas ładowania – 5 godzin. Natomiast waga hulajnogi – 12,5 kilograma budzi mieszane uczucia.

Znalezione obrazy dla zapytania Xiaomi MiJia

Hulajnoga Motus City 6 XD – niska cena, dobre parametry

Bardziej budżetową opcją jest Motus City 6 XD – możemy ją nabyć już za około 1 000 złotych. W tej cenie otrzymujemy deklarowaną przez producenta prędkość maksymalną 25 km/h, zasięg 15 km. Maksymalne obciążenie to 90 kilogramów, waga samego urządzenia to 7,4 kilogramy. Bateria ładuje się w przeciągu 3 – 4 godzin. Gorzej jest z wykonaniem tego modelu, w szczególności chodzi tu o spasowanie elementów i np. niezbyt pewny hamulec mechaniczny, ale pamiętajmy o tym, że to najniższa półka cenowa.

Najlepsza deskorolka elektryczna:

Koowheel ONYX G3 Longboard – doskonała deska elektryczna

Ten pojazd elektryczny przeznaczony jest dla tych bardziej wymagających użytkowników. Kosztuje powyżej 2 200 złotych i charakteryzuje się świetnym wykonaniem, oraz dosyć dobrymi parametrami. Maksymalne obciążenie to 130 kilogramów, maksymalna prędkość to aż 42 km/h, a zasięg deklarowany przez producenta to do 25 kilometrów. Deska ładuje się szybko – od 2 do 3 godzin. Dodatkowo nie jest zbyt ciężka – waży 7,7 kilograma. Model funkcjonuje na rynku już od dłuższego czasu, lecz wciąż wygrywa z wieloma konkurencyjnymi produktami.

Znalezione obrazy dla zapytania Koowheel ONYX G3 Longboard

Manta MSB9020 Longboard – oczywiście nie zapominajmy o opcjach budżetowych

W przypadku Manty mowa tu oczywiście o sprzęcie z niskiej półki cenowej – około 900 złotych. Większość początkujących osób zdecyduje się na zakup, który nie obciąży zbyt mocno ich portfela, więc ten model, jako świetny reprezentant budżetowych deskorolek, musiał się tu znaleźć. Jego zasięg to do 25 kilometrów, maksymalna prędkość wynosi 24 km/h, a obciążenie 120 kilogramów. Waga deski jest niska – 7,1 kilograma. Parametry przypłaciła nieco gorszym wykonaniem, przez co przyjemność z jazdy jest znacznie niższa niż w przypadku opisanej wyżej deski z nieco wyższej półki cenowej.

Najlepszy jeździk elektryczny:

Skymaster Opticum 6 – dobra cena, dobra jakość

Jeździki elektryczne cieszą się dosyć wysokim powodzeniem. Skymaster Opticum 6 kosztuje zaledwie 500 złotych i posiada dosyć dobrą (jak na ten typ pojazdu) specyfikację. Mowa tu o maksymalnej prędkości 15 km/h, zasięgu 20 kilometrów, obciążeniu 120 kilogramów. Jeździk ten waży 10 kilogramów i ładuje się w przeciągu 2 godzin.

Kilka słów na koniec

Korzystanie z pojazdów tego typu jest często znacznie bardziej niebezpieczne niż w przypadku ich „nie-elektrycznych” odpowiedników. Wiąże się to z ich możliwościami – przede wszystkim prędkością. Dlatego też początkującym użytkownikom zalecamy bezwzględne stosowanie się do zaleceń producenta, oraz noszenie odzieży ochronnej, przede wszystkim kasku.